"Herkes bu acıyı paylaşmalı"

"Herkes bu acıyı paylaşmalı"
Japonya Başbakanı, nükleer santral faciasıyla ilgili konuştu.

Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda, Fukuşima'daki nükleer felaketten kimsenin şahsen sorumlu tutulamayacağını, ancak her bir bireyin "bu acıyı paylaşması" gerektiğini belirtti.

Yoshihiko Noda, Tokyo'da yabancı gazetecilere verdiği mülakatta, Japon yetkililerin, nükleer enerjinin "güvenli olduğuna dair mitle" aldatıldıklarını ve 11 Mart 2011'de meydana gelen felaket çapında bir felakete karşı hazırlıklı olmadıklarını belirtti.

Noda, Japonya kanunları açısından ilk sorumluluğun nükleer santralin işletmecisi Tokyo Electric Power'a (Tepco) düştüğünü, ancak, işletmeciler ve uzmanlar gibi hükümetin de bu mitten etkilendiğini kaydetti.

Başbakan, "özel olarak birini suçlamak yerine, herkesin bu acıyı paylaşması ve bundan ders çıkarması gerektiği düşüncesini taşıdığını" belirterek, bu bağlamda örneğin tsunaminin vurabileceği yerlere enerji kaynakları kurmamaları gerektiğini söyledi.

Başbakan Noda, Japonya'nın enerji kaynaklarını çeşitlendireceğini belirtti, ancak nükleer enerjiyi terk etme gibi bir taahhütlerinin de olmadığını kaydetti.

Japonya'yı 11 Mart 2011'de vuran deprem ve tsunami, Fukuşima nükleer santralinde Çernobil'den sonraki en büyük küresel nükleer felakete neden olmuştu.(ugk)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com