'Herkes Kendini Sanatçı Sanıyor'

'Herkes Kendini Sanatçı Sanıyor'
İbrahim Tatlıses'le sahne alacak olan Canan Anderson'dan samimi açıklamalar..

Keman öğrenilmesi en zor enstrümanlardan biriymiş doğru mu?

- Bütün enstrumanları çalmak zordur ama keman gerçekten en zoru. Yeri geldiğinde 7-8 saat aralıksız ağlaya ağlaya keman çalıştığımı bilirim.

Peki bu macera nasıl başladı?
- Annemin operada bale koreografı olan bir arkadaşı vardı. Bir gün beni televizyonda duyduğum Japonca şarkıları söylerken duymuş ve anneme beni operada keman çalan bir arkadaşına götürmek istediğini söylemiş. O sayede, daha 5 yaşındayken İstanbul Belediye Konservatuvarı’na, ilk hocam Mete Yesügey’e gönderildim. Konservatuvarı birincilikle kazandım. ılk konserimi Avusturya Kültür Merkezi’nde verdiğimde 6 yaşındaydım. ılkokuldan sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na geçtim. Okul bitince İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nda göreve başladım.

Bu arada bir Eurovision macerası yaşadığınızı duyduk?

- Evet... 16 yaşındayken Selmi Andak ve Turhan Yukseler ile Eurovision seçmelerine hazırlandım. Ama keman öğretmenim bunu doğru bulmayınca seçmelere bir hafta kala yarışmadan çekildim.

Bir süre klasik müziğin ana vatanı Avusturya’da yaşamışsınız...

- Avustraya’ya 1993’te yerleştim ve 6 sene kaldı. Orada “Kugeln des Sultan” adlı eserde baş kemancı olarak görev aldım. Daha sonra dünyaca ünlü müzik okulu Salzburg Mozarteum orkestrasıyla ıtalya turnesine çıktım.

ÖNCE BANA SIRT ÇEVİRENLER ŞİMDİ PARMAKLA GÖSTERİYOR

İstanbul’a döndüğünüzde sizi neler bekliyordu?

- Dönünce tekrar İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmaya başladım. Sonra kendi yolumu çizmeye karar verdim. ıçimde hep şova yönelik bir performans vardı. Bu yüzden hayatıma farklı bir yön verdim. Ama böyle bir piyasada ayakta durabileceğime inananlar çok azdı. Önceleri bana sırt çevirenler, şimdi beni parmakla gösterip çocuklarına idol yapıyor!

Anneniz Türk, babanız Amerikalı. ıki farklı kültürle büyümek sizi nasıl etkiledi?

- iki ayrı dünyanın çocuğu olarak kendi kültürümü oluşturdum. Oturaklı, saygılı ama çok kuralcı olmayan bir insanım. Özel hayatımda biraz eski kafalı, iş hayatımda yeniliklere fazlasıyla açık bir yanım var. ABD vatandaşı olduğum için dünyanın neredeyse her ülkesine rahatça girebilme özgürlüğüm var ama ben gittiğim her yerde Türk vatandaşı olduğumu söylüyorum. Bu çok hoşuma gidiyor.

Müzikal anlamda, Türkiye de yapılan işler hakkında ne düşünüyorsunuz?

- Birkaç isim dışında herkes birbirinin benzeri işler yapıyor. Yeni tarzlara ve bakış açılarına ihtiyaç olduğu bir gerçek.

İBRAHİM TATLISES’İ SEVMEM” DİYEN YALAN SÖYLER

Çoğu erkek keman çalan kadınları ilgi çekici bulur Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz ?

- İlgi çekici oldukları doğru, çünkü keman çalabilmek için beynin hem sağ hem sol lobu kullanılıyor. Erkeklere de zoru başaran ve zeki kadınlar çekici geliyor olmalı.

Sahnede vamp bir haliniz var, hatta seksi desek daha doğru. Bundan rahatsızlık duyuyor musunuz?

- Kendimi beğenirim ama seksi görünmek gibi bir amacım hiç olmadı. Olduğum ve hissettiğim gibiyim.

15 Ekim’de (bugün) ıbrahim Tatlıses’in Matine’de vereceği konser öncesi sahne alacaksınız. Onun müziği hakkında ne düşünüyorsunuz?

- İbrahim Tatlıses ülkemizin en güçlü sesi, değerli bir yorumcu. Onun şarkılarıyla büyüdük. “Ben sevmiyorum, şarkılarını bilmiyorum” diyen yalan söyler. Tabii ki müzik tarzı benimkinden farklı, yine de onunla özel bir projede yer alabilirim.

Hangi sanatçıyla aynı sahneyi paylaşmak isterdiniz?

- Bugüne kadar birçok yerli ve yabancı sanatçıyla çalıştım. Ülkemizde de beğendiğim bazı sanatçılar var. Örneğin Müslüm Gürses’le müzik yapmak enteresan. Benim bestelerime onun sesiyle eşlik etmesi güzel olurdu.

Türk pop müziği hakkında ne düşünüyorsunuz?

- İyiler var tabii... Ama kötü işler yapan, iki nota bile okuyamayan, buna rağmen kendilerine toz kondurmayanlar da var. Herkes kendini sanatçı sanıyor!

Peki popüler kültür hakkında ne düşünüyorsunuz? Magazine uzaksınız, hiç mi magazinel bir durum yaşamıyorsunuz?

- Magazinel bir durumum olmadı hiç. Hayatım bana özel ve kimseyle paylaşmaktan yana değilim.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com