"Herkesin Türkiye’sini gerçek yapacağız"

"Herkesin Türkiye’sini gerçek yapacağız"
CHP Parti Meclisi, yerel yönetimlerde iktidar hedefiyle oluşturduğu stratejisini kurultay için raporlaştırdı.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partililere, “İki yıl içerisinde birlikte çok şey değiştirdik. Şimdi Türkiye değişmek için bizi bekliyor. Yerel seçimlerden başlayarak, sosyal demokrat anlayışı hayata geçirecek, umudun ve özgürlüğün ülkesi, herkesin Türkiye’si hayalini hep birlikte gerçek yapacağız” diye seslendi. 
 
CHP’de 17-18 Temmuz tarihlerinde Ankara Arena Spor Salonu’nda yapılacak 34. Olağan Kurultay çalışmaları devam ediyor. Genel Başkanlık seçimlerinin yanı sıra, Parti Meclisi (PM) üye seçiminin de yapılacağı kurultaya, bir de çalışma raporu sunulacak. CHP MYK tarafından 34. Olağan Kurultay için hazırlanarak, son PM toplantısında onay alan çalışma raporunda, 22 Mayıs 2010 tarihinde Genel Başkanlığa seçilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2 yıllık genel başkanlığı süreci ele alınıyor. 
 
“BİRLİKTE YAPTIK, BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ”
 
Raporda “Birlikte Yaptık, Birlikte Başaracağız” başlığı altında ise CHP Lideri Kılıçdaroğlu, parti faaliyetlerini ve iktidar projelerini anlattı. Kılıçdaroğlu, umudun ve özgürlüğü ülkesi Türkiye’yi kurmak için, CHP’nin de yeni adımlar atmak zorunda olduğunu belirterek, tüzük değişikliğini örnek gösterdi. Tüzük değişikleri ile cinsiyet kotasının yüzde 33’e, gençlik kotasının yüzde 10’a çıkarıldığını, çok uzun zaman sonra il kongrelerinde seçimlerin de çarşaf liste ile yapıldığını belirten Kılıçdaroğlu, Mobil Aidat Sistemi ile üye aidatlarının takibi için teknolojiyi en etklili şekilde kullanmaya başladıklarını, yurttaşların paylaştıkları sorun ve önerilerin MYK üyeleri ile paylaşılarak halk nezdinde çözüm bekleyen konuların gündeme getirilmesi için “Halkla ilişkiler Çağrı Merkezi”ni kurduklarını kaydetti. 
 
“35 ALANDA 112 RAPOR” 
 
“Türkiye’nin kemikleşmiş bütün sorun alanları için projeler ürettik” diyen CHP Lideri, “Sivil anayasa çalışmalarına destek olduk ve ilkelerimizi kamuoyuyla paylaştık. Politika geliştirme çalışmaları kapsamında Bilim Yönetim Kültür Platformu çatısı altında 35 alanda 112 rapor ve öneriyle detaylı çalışmalar yürüttük. Bugün Türkiye’nin sorunlarına çözüm getirmek için yüzlerce akademisyen ve uzman parti çatımız altında çalışıyor, onların yeni fikirleri Türkiye’nin geleceğini çiziyor” dedi. 
 
“TÜRKİYE’Yİ İKİ KERE TURLADIK” 
 
Kılıçdaroğlu, seçimler sonrasında hazırlanan seçmen davranışı analizi ile seçimlerden çıkarabilecek derslerin de değerlendirdiğini ifade ederek, seçim ve referandum döneminde 81 ilde miting yaptıklarını belirtti. Kılıçdaroğlu, “Bu dönemde tüm Türkiye’yi iki kere dolaştım, hep birlikte yüzlerce ilçeye, binlerce beldeye, milyonlarca kalbe ulaştık. Örgütümüzün tüm gücü ile Türkiye’nin bütün sokaklarında CHP’nin adil ve özgür Türkiye bayrağını dalgalandırdık. Hakkari’den Edirne’ye kadar sesimiz caddelerden geçti, denizlere ve sarp dağlara ulaştı. CHP sosyal demokrasinin küresel aktörü haline geldi. Bu güzel Cumhuriyetin temel değerlerini korumak ve geliştirmek için yorgunluk nedir bilmedik, asla yılgınlığa düşmedik ve sürekli çalıştık” dedi. Yurtdışında da benzeri görülmemiş yepyeni alanlar açtıklarını ifade eden CHP Lideri, İstanbul’da gerçekleştirilen Sosyalist Enternasyonel’in Arap Baharı Komite Toplantısı ile Arap Baharı hakkındaki uluslararası toplantıları hatırlattı. 
 
İKTİDAR PROJELERİ
 
Türkiye hakkında “Kalbimizi ateşle dolduran iddialarımız var” diyen Kılıçdaroğlu, iktidar projelerini ise şöyle sıraladı: 
 
“CHP iktidarında özgür, adil ve mutlu bir Türkiye istiyoruz. Biz özel yetkili mahkemeleri kaldıracağız, seçim barajlarını yıkacağız, 12 Eylül rejiminin yarattığı anti demokratik siyasal partiler yasasını değiştirecek, örgütlenme özgürlüğünün önündeki her engeli yok edeceğiz. Cumhuriyetin yüzüncü yılında Türkiye’de YÖK olmayacak, hükümetin yargıyı kontrol etmesi için üretilmiş HSYK aracı diye bir araç kalmayacak. Sosyal devleti güçlendirecek, aile sigortası ile hem kadının toplum içindeki varlığını güçlendirecek hem de zor durumdakilere devletin şefkat elini en güçlü şekilde uzatacağız. Biz bu ülkede adaletsizliğe maruz kalan ve özgürlüğü doyasıya yaşayamayan kimse bırakmayacağız. CHP iktidarıyla, 2023 yılında, gayri safi yurt içi hasıla 2,6 trilyon dolar olacak, kişi başına düşen geliri üç kat arttırıp, 31 bin 500 dolara çıkartacağız. Halkın iktidarda olduğu bir Türkiye yılda 650 milyar dolar ihracat yapacak, işsizlik yüzde 6 olacak ve Türkiye ekonomisi her yıl ortalama yüzde 7 oranında büyüyecek.” 
 
“YEPYENİ BİR TÜRKİYE KURACAĞIZ” 
 
Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin temel sorunlarında çözümsüzlük ve statükonun devamından başka bir muradı olmayan iktidar yapısının karşısında, Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimci düşüncesi ile parlayan, evrensel sosyal demokrasinin adresi, hakça üretip hakça paylaşmak isteyen bir CHP’nin olduğunu vurguladı. CHP Lideri, “İki yıl içerisinde birlikte çok şey değiştirdik. Şimdi Türkiye değişmek için bizi bekliyor. Yerel seçimlerden başlayarak, sosyal demokrat anlayışı hayata geçirecek, umudun ve özgürlüğün ülkesi, herkesin Türkiye’si hayalini hep birlikte gerçek yapacağız. Geçtiğimiz iki yılda partimiz gücünün nelere yettiğini ve neleri değiştirebileceğini gösterdi, önümüzdeki yıllarda yepyeni bir Türkiye kuracağız. Bu zamana kadar birlikte yaptık, bundan sonra da birlikte başaracağız. Yolumuz açık olsun” diyerek sözlerini tamamladı. 
 
“SAYILARLA İKİ YILIN ÖYKÜSÜ”: 214 MİTİNG 
 
Raporda sayılarla iki yılın analizi de yapılıyor. Buna göre, 106 kez uluslararası görüşme yapıldığı, 112 rapor ve öneri sayısıyla ülke sorunlarına çözüm getirildiği, 214 miting gerçekleştirildiği, 496 kanun teklifi ile TBMM Grubu tarafından da 6 bin 936 adet soru önergesi verildiği kaydedildi. 
 
Partinin kapılarının halka açıldığı ifade edilirken, 48 bin 314 kişinin partiye yüz yüze görüşmeye geldiği, 132 bin 764 talebe cevap verildiği belirtildi. CHP’nin internet sitesinin ise yıllık 6 milyon 253 bin 381 kişi tarafından ziyaret edildiği bilgisine yer verildi. 
 
SEÇİM PERFORMANSI
 
Raporda, “Seçim performansı” başlığı altında ise CHP’nin 2011 Genel Seçimlerinde yurt genelindeki oy oranını bir önceki genel seçime göre 5 puan artırdığı belirtildi. CHP’nin 2007 yılında yapılan genel seçimlerde aldığı oy sayısından, 2011 genel seçimlerinde 3 milyon 838 bin 164 oy fazla alarak, oyunu yüzde 50’nin üzerinde arttırmayı başardığı ifade edildi. 2007 genel seçimlerine kıyasla kayıtlı seçmen sayısındaki artış yaklaşık yüzde 23 olduğu kaydedilen raporda, CHP’nin oy miktarındaki artışın seçmen sayısındaki artışın yaklaşık 2 katı oranında gerçekleştiği belirtildi. 
 
2007-2011 seçimleri iller bazında karşılaştırma yapıldığında ise, CHP’nin 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde 67 ilde oy oranını yükselttiği kaydedildi. Bu illerden 13’ünde yüzde 10 ve üzeri artış görülürken, 26’sında artışın yüzde 5 ile yüzde 10 arasında ve 28 ilde de yüzde 1 ile yüzde 5 arasında gerçekleştiği bilgisi verildi. CHP’nin 7 ilde birinci parti, 42 ilde ikinci parti, 19 ilde üçüncü parti, 14 ilde ise sıralamada 4 veya üzerinde yer aldığı ifade edildi. 
 
1 MİLYON’U AŞKIN ÜYE
 
“Örgüt Yönetimi ve Örgütlenme Performansı” başlığı altında da, CHP’nin 25 Haziran tarihi itibariyle, 1 milyon 764 üyeye ulaştığı belirtildi. Raporda, 22-23 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 33. Olağan Kurultayında verilen raporda üye sayısının 758 bin 250 olduğu da ifade edildi. Buna göre CHP, 2 yılda üye sayısını yaklaşık 250 bin kişi arttırmış bulunuyor. 
 
“KÜRT SORUNU’NA BARIŞIL ÇÖZÜM”
 
CHP’nin çözüm önerilerinin de anlatıldığı raporda, demokrasi ve özgürlük, ekonomi, eğitim, sağlık, dış politika, yerel yönetimler, eşitlik, sosyal adalet ve aile sigortası, kamu hizmetleri, tarım ve iş yaşamı konularındaki hedef ve projelere yer verildi. Raporda, “demokrasi ve özgürlük” başlığı altında, Kürt sorununa ilişkin CHP’nin barışçıl yollardan çözüm için risk alan ve toplumsal mutabakat oluşturmak için çalışan tek parti olduğu belirtilirken, “CHP, Kürt yurttaşlarımızın sorunlarını tam demokrasiyi kurarak çözecektir. Talep eden yurttaşlara anadillerini öğrenme olanakları sunulacaktır. CHP, sorunun çözümü için ciddi ve tüm taraflarca samimi bir toplumsal barış süreci başlatılması gerektiğinin farkındadır. Bu amaçla Diyarbakır Cezaevi’nin müzeye çevrilmesi gibi sembolik önemi olan siyasi adımlar atılacak ve geçmişte yaşanan acı olayların faillerini ortaya çıkaracak kurumlar oluşturulacaktır. Yaşananlara daha 1989 gibi bir tarihte ilk doğru teşhisi koyan CHP çizgisi, bu sorunu toplumsal barış ve çoğulculuk temelinde çözebilecek tek siyasi harekettir” denildi. 
 
“ŞİMDİ İKTİDAR ZAMANI” 
 
Raporda, 17-18 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilecek, Genel Başkan, PM ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) seçimlerinin yapılacağı 34. Olağan Kurultay’ın gündemi de yer alırken, “Bu rapor, sizlere, emek ve sabırla, bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine çalışan CHP’lilere ithaf olunur” denildi. 
 
Raporda, “Bayrağımızı taşıyanlar” başlığı altında, 22 Mayıs 2010’da yapılan 33. Olağan Kurultay’dan bugüne genel merkez parti organlarında yer alan isimler de bulunuyor. 
 
Rapor “Şimdi İktidar Zamanı” sloganıyla ise son bulunuyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com