Herkesin Umudu CHP Olacak!

Herkesin Umudu CHP Olacak!
CHP kurultayında 22 bin kişiye seslenen Kemal Kılıçdaroğlu, özgürlüklere vurgu yaptı...

CHP 15. Olağanüstü Kurultayı Dünya Basketbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapan Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştiriliyor.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu salona 11.00 sıralarında geldi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir önceki kurultayın aksine bu kez kravat taktığı görüldü.

Kemal Kılıçdaroğlu, salona ''Sarı Saçlım Mavi Gözlüm'' şarkısının kendisinin de stüdyoya girerek eşlik ettiği yeni düzenlemesi ve partililerin yoğun alkışlarıyla girdi.

Basın mensuplarının yoğun ilgisi ve kalabalık nedeniyle güçlükle ilerleyerek salonu dolaşan Kılıçdaroğlu'na, Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ve Umut Oran eşlik etti.

İzdiham nedeniyle yürümekte zorlanan Kılıçdaroğlu delegelerin arasına oturdu.

Daha sonra kürsüye gelen Kemal Kılıçdaroğlu, bir konuşma yaptı.

Kılıçdaroğlu'nın konuşmasından satırbaşları şöyle:

“Dün akşam bir düğündeydik, Mevlana'nın düğünündeydik. Onun sevecenliğini çağlar ötesine taşımak için Konyada'ydık. Bugün başka bir düğündeyiz. Halkın huzurundayız, halkla beraberiz. Size inanıyor, size güveniyoruz.

Umut yerine umutsuzluk aldı. Geleceğe güvenli bakamıyoruz. Halkın iktidarında karamsarlığa yer olmayacaktır. Halkın desteğiyle bütün Türkiye'yi kucaklayacağız.

Çözümün bir parçası olmak istiyorsanız, CHP çatısına gelin. Tümünüzü kucaklamaya kararlıyız.

Biz umudun, uygarlığın, demokrasinin, emeğin partisiyiz. Biz halka güvenen ve halk için çalışan bir partiyiz. İktidar aydınlığa yürümelidir diyoruz. Halkın içinde daha fazla olacağız.

Kendi çetelerini kurdular, kendi çeteleriyle yola çıktılar. '12 Eylül'le hesaplaşıyoruz' diyorlar. Eski DİSK Genel Başkanı Kemal Türkler'in kanı yerde kalmadı mı?

'Özgür medya' dediler, ama yazarlara otosansür uyguluyorlar. Düşünceye pranga uyguladılar. Düşünlenler nerede çok iyi biliyoruz. Kimse telefonla konuşamıyor, korkuyor. Hangi yoksulluğu kaldırdılar?

'BİZİM GENLERİMİZLE OYNANMADI'
Geçmişi bileceğiz, iyi tahlil edeceğiz. Türkiye'nin binlerce sorunu varsa CHP'nin binlerce çözümü vardır. CHP genleriyle oynanmamış bir partidir.

Yeni anlayışla yola çıkıyoruz. Gençler ve kadınlar siyasette daha çok yer alacak. Kadınların evi ve ocağı CHP'dir.

Sanatçı 'özgürlük' der. Özgürlük onun nefes almasıdır. Sanatçılara sesleniyorum, size özgürlükleri sonuna kadar açacağız.

Yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Sosyal devleti kurmak CHP'nin boynunun borcudur. Sosyal devlet sadaka dağıtan devlet değildir.

Aile sigortası getireceğiz, hiçbir aile gelirsiz kalmayacak. Kadının banka hesabına asgari ücret kadar para yatıracağız. Kimse bilmeyecek, bankadan parasını çekecek.

Diyorlar ki 'Parayı nereden bulacaksın?'. Sen yolsuzluk yapanlara, ihaleye fesat karıştaranlara, yandaşlarına para buluyorsun. Biz o parayı buluruz, çünkü biz halkın partisiyiz. Kul hakkı yemeyenler için para vardır.

Yeşil kartı kaldırmayacağız. Hiçbir yoksul ailenin endişe duymasına gerek yok.

'YOLDAŞLARIM' DİYE SESLENDİ
Değerli yoldaşlarım, yol arkadaşlarım...

Üniversiteli işsizler var. Atama bekleyen onbinlerce öğretmen var. Halkın iktidarında atanmayan öğretmen olmayacak.

Üreteni ve çalışanı cezalandırdılar, bu değişecek. Sen devletsin, sen niye işçiyi işe almıyorsun?

Türkiye'nin ekonomisi spekülatörlere bırakıldı. Halkın iktidarında ekonomiyi üretene teslim edeceğiz.

İşsizlik sigortasındaki paralar çözüm için kullanılmıyor. Recep Bey diyor ya 'Kişi başına düşen gelir 15 bin dolara çıktı'. Emekliler umutla AK Parti'ye o verdi ama başlarına çorap örüldü. Yıllardır beklenen İntibak Yasası'nı da CHP çıkaracak.

'GELİN BARIŞALIM ARTIK'
Gelin kucaklaşalım, gelin barışalım artık.

Narenciye dalda kaldı, kimin umurunda?

Benim sözüm 'İşçi Kemal'in sözüdür. Benim adım Recep Tayyip Erdoğan değil, benim adım Kemal Kılıçdaroğlu'dur. Ben parayı bulacağım diyorsam bulurum.

Yandaş sendikacılara sesleniyorum, işçileri satıyorsunuz. Sendikacılığı öldürmek için formül buldular; taşeron işçilik. Kamuda taşeron işçiliği tarihe gömeceğiz. Taşeron işçilerine sesleniyorum: sizin umudunuz, güvenceniz CHP olacak.

Bakan değişiyor, politika değişiyor çünkü bir politikaları yok.

Her şeyi yandaşlara teslim ettiler.

'YÖK DENEN UCUBE KALKACAK'
Üniversitelerin konuşturulmadığı bir ülke modeli olur mu? Öğrenci kendi çıkarı için değil, ülkesinin çıkarı için eylem yapıyor.

YÖK denen ucubeyi kaldıracağız. Harçları da kaldıracağız.

Üniversiteleri ayağa kaldıracağız. Üniversitelere bilimsel özerklik gelecek. Üniversitelerin konuşturulmadığı bir ülke modeli olur mu? Öğrenci kendi çıkarı için değil, ülkesinin çıkarı için eylem yapıyor.

On yıllardır çözülemeyen yurt sorununu da çözeceğiz.

'TÜRKİYE FAŞİZME GİDİYOR'
(Faşizme karşı omuz omuz omuza' sloganları) Türkiye ağır ağır faşizme gidiyor. Tek parti iktidarına doğru gidiyor. Burayı çözemezsin, CHP Türkiye'nin teminatıdır.

Halkla birlikte bu düzeni yıkacağız.

Uzlaşmayla yeni anayasa yapacağız. Yargı sürecini çağdaşlaştıracağız. Özel yetkili mahkemeleri kaldıracağız.

Darbecileri ağırladılar, önlerinde düğmelerini iliklediler. Sen ne bedel ödedin? Acıyı yaşamayanların bu acıların sömürmesi ağrıma gidiyor.

'BİR GİDER BİN GELİRİZ'
'Ankara Ankara bu başka yara, 17 yaşındaydı kıyılır mı Erdal'a'. 12 Eylül'de çekilen acıları sömürüyorlar.

'Ekilir ekin geliriz, ezilir un geliriz, bir gider bin geliriz' (Bu sözler büyük alkış aldı).

Kim oluyorsun '12 Eylül faşizminden hesap soracağım' diyorsun?

Atatürk'ün vasiyetini 12 Eylülcüler çiğnedi. Ata'nın vasiyetine sahip çıkacağız.

Kapatılan öğretmen derneği TÖBDER'in mallarını iade edeceğiz.

Halkın iradesi Meclis'e yansıyacak, o irade milli iradedir. Söz, milletvekilini vatandaş kendisi seçecek. Lider sultası olmayacak.

Yüzde 10 seçim barajı ucubesini kaldıracağız.

Temiz siyaset ve yolsuzluklardan hesap sorulmasını istiyorsanız CHP'ye gelin.

CHP iktidarında Siyasi Ahlak Yasası'nı çıkacağız.

Bu ülkeye temiz, dürüst siyaseti getireceğiz.

Temiz siyaset istiyorsanız 'Vergilerim nereye gitti' diye sorun.

Siyasetin finansmanın da düzenleyeceğiz. Dokunulmazlıkları kaldıracağız.

'FIRAT'IN DOĞUSU DA BİZİM'
Güneydoğu'da yaşanan sorun toplumsal uzlaşmayla, toplumsal uzlaşmayla çözeceğiz. Senedimiz Lozan'dır, ona sahip çıkacağız. Özgürlük, barış ve ekmek ekseninde çözeceğiz.

Fırat'ın doğusu da, batısı da bizim. Berivan'da bizim, Hakan da bizim. Rojin de bizim Agop da bizim. Ferhat ile Şirin de bizim, Mem-u Zin de bizim. İnsan temelinde siyaset yapacağız.

Bizim amacımız içeride çağdaş, dışarıda güçlü bir Türkiye yaratmak.

CHP'ye parti içi demokrasiyi getireceğim sözü vermiştim, arkasındayım. Çağdaş bir tüzükle yeni bir CHP olacak. CHP içindeki bütün demokratik kanalları açacağız.

MEHMET HABERAL'A: ÖZGÜRSÜNÜZ SİZ
Mehmet Haberal hapiste, ona rapor verdi diye doktorları sorguladılar. Başınızı kaldırın, özgürsüzünüz siz. Vicdanınız özgür sizin.

'HAZIRIZ'
Ben buradayım, ayaktayım. İktidar sonrasında da mücadelemi yürüteceğim. CHP delegeleri sizler de ayakta mısınız? Sevgili CHP'liler siz de ayakta mısınız? Sevgili yurttaşlarım sizler de ayakta mısınız?

Yeter artık diyeceğiz. Hazır mısınız? (Salondakiler 'evet' diye bağırdı) Ben de hazırım."

BAYKAL AYAĞA KALKMADI
Kemal Kılıçdaroğlu'nun son sözleri üzerine salondakiler ayağa kalkarken, Deniz Baykal ve yanındakilerin ayağa kalkmadığı görüldü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com