"Hesap vermekten korkmayız"

"Hesap vermekten korkmayız"
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e destek vermek için Eskişehir’e gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu operasyon Büyükerşen’in itibarını artırmış ve kendisini daha da güçlendirmiştir. Türkiye’de demokrasi tehlikededir” dedi.

Yılmaz Büyükerşen’e destek için Büyükşehir Belediyesi önünde yaklaşık 2 bin kişiye seslenen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Büyükerşen’in hayatını Eskişehir’e adayan bir kişi olduğunu söyleyerek, “Üniversitede uzun yıllar görev yaptı. Trilyonlarca liralık ihalelerin altına imza attı. Hiçbir Allah’ın kulu çıkıp, 'Yılmaz Büyükerşen sen bu ihalede yolsuzluk yaptın' demedi, diyemez de zaten. Sadece Eskişehir değil, bütün Türkiye gurur duyuyor. Bir belediye başkanını eleştirebilirsiniz, bir belediye başkanının verdiği hizmetleri kıskanabilirsiniz ama Türkiye’de yaşayan herkes çok iyi biliyor, Yılmaz Büyükerşen hayatını Eskişehir’e adayan bir kişidir. Bir Bursa’ya bakın, Ankara’ya gidin, gidip gelirken bozkırın ortasında vaha görürsünüz. Çağdaş kenti görürsünüz, bilim kenti görürsünüz. Aydınlık insanların yaşadığı kenti görürsünüz. O kenti öce Türkiye’de, sonra dünyada marka yapan bir kişi görürsünüz, onun adı Yılmaz Büyükerşen. Onun çalışmalarını sadece Türkiye görmedi. Onun çalışmalarını bütün dünya gördü” dedi.

Büyükerşen’in Porsuk Çayı'nı kirlilikten kurtarmak istediğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Onun kenarında insanlar rahat oturabilmeli, etrafı yeşil olmalı, anneler çocuklarını elinden tutarak orada gezmeli. Üniversiteli gençler oralara gitmeli. Kent canlı olmalı. Kentin ruhu olmalı ve çağdaş, aydınlık insanların yaşadığı bir kent olmalı. Bunun için güzel bir kaynak ayırdı. 2006 yılında ihaleye çıktı. İhale bitti. ‘İhaleyi nasıl yaptın?’ dediler. Resmi Gazete'de ilan edildi. Eskişehir’de yayınlanan gazetelerde ilan edildi. Türkiye’de ilan edildi. İlan edilmedik hiçbir yer kalmadı. İhaleye çıkıldı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak olduğu bir firma ihaleyi kazandı. Hiç kimse itiraz etmedi. Kamu İhale Kurumu da itiraz etmedi. İşini yaptı. AKP’li belediye meclisi üyeleri, 'İhaleye fesat karıştırdı' diye İçişleri Bakanlığına şikayet ettiler. AKP’li bakan müfettiş görevlendirdi. Müfettiş geldi ve her şeyi didik didik etti. Bakanın önüne raporu koydu. 'Eskişehir’de bu ihalede yolsuzluk yoktur. Hiç kimsenin hiç kimse hakkında soruşturma açmasına gerek de yoktur 'kanısına vardı” diye konuştu.

AKP'li meclis üyelerinin ikinci kez İçişleri Bakanlığına şikayette bulunduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

İkinci kez şikayet ettiler. Yine aynı bakana. Beşir Atalay müfettiş görevlendirdi. Yine müfettiş geldi, yine incelediler. Bütün hesaplarına baktılar. Kuruşu kuruşuna incelediler. Onlar da ihalede yolsuzluk olmadığını gördüler. Bitti mi? Bitmedi. Biz hepsinin hesabını veriyoruz ama yetmiyor. Bu kez savcılığa ve polise gittiler. Burada yolsuzluk var, dediler. Birilerini şaibe altına bırakmak istediler ve soruşturmayı yapanlar, incelemeyi yapanlar Eskişehir’den değil, diğer illerden getirildi. Müfettiş gönderdiniz. Kendisi meydanda, mal varlığı meydanda, yapılan hizmet meydanda, daha ne istiyorsunuz? Eskişehir’den ne istiyorsunuz siz?”

CHP üzerinde oyunlar oynandığını savunan Kılıçdaroğlu, “Seçime gidilecek. AKP yerel seçim kampanyasını Eskişehir’den başlattı. Sabahın 05.00’inde belediye çalışanlarının evleri basıldı. Hangi çağda yaşıyoruz biz? Verilmeyecek hesabı yok. Hepsini biliriz biz ama Eskişehirli kardeşlere şunu söylemek istiyorum: CHP üzerinden, onların belediyeleri üzerinden bir oyun oynanmak isteniyor. Çünkü Cumhuriyet'in tek teminatı vardır, o da CHP’dir. Aydınlığın tek güvencesi CHP’dir. Ulusal birliğimizin tek güvencesi CHP’dir. Halka hesap vermeyi namus olarak gören siyasal anlayış vardır. Onun tek güvencesi CHP’dir” ifadelerini kullandı.

“OPERASYON BÜYÜKERŞEN’İN İTİBARINI ARTIRDI”

CHP olarak denetim vermekten asla korkmayacaklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, yapılan bu operasyonun Yılmaz Büyükerşen’in itibarını güçlendirdiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, “Denetim vermekten korkmayız. Elbette denetim olacak. Bundan çekinmeyiz. Bütün mesele ön yargıda. ‘Ben seni mahkum edeceğim, itibarsızlaştıracağım’ dedi. Ben size söylüyorum. Bu operasyon Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanının itibarını yükselmiştir ve daha da güçlendirmiştir. Türkiye’de demokrasi tehlikededir. Altını çizerek söylüyorum. Çok partili hayatı getiren CHP, şimdi bütün demokratik güçlerle beraber olmak zorundadır. Demokrasiyi istiyorsanız, özgürlükleri istiyorsanız, kadın erkek eşitliği istiyorsanız, evrensel bir çatımız var, herkesi bekliyoruz” şeklinde konuştu.

"HESAP VERMEKTEN KORKMAYIZ, YETER Kİ HESAP VERECEĞİMİZ KİŞİLER DÜZGÜN OLSUN"

Hesap vermekten korkmadıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Hepimiz hesap vereceğiz. Hesap vermekten korkmayız. Yeter ki hesap vereceğimiz kişiler düzgün adamlar olsun. Siyasi otoritenin emrinde olmasınlar. Yoksa niye hesap vermeyelim?” diye konuştu.

Yılmaz Büyükerşen’in Eskişehir’in aydınlık yüzü olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “Söz konusu şirket belediyenin şirketi. Uluslararası ihalelere giriyor. İhaleyi almış, kazanırsa belediyenin cebine kalacak. Para yine Eskişehir için harcanacak. Bu gerçekleri herkesin bilmesini istiyoruz. O alnı ak belediye başkanıdır. O bir üniversite hocasıdır. Eskişehir’de 10 binlerce öğrenciyi yetiştirdi. Bir harf öğretip 40 yıl kölelik yapmamız gereken hoca. Onu nasıl hapse atarım diye düşünüyorlar. Hocamı seviyorum. O benim de hocam. Ona inanıyorum, sizin inandığınız gibi, sizin güvendiğiniz gibi. Bütün Türkiye Eskişehirliyle gurur duyuyor” açıklamalarında bulundu. (VİK)


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com