Hevsel Bahçeleri'nde yapılaşma iddiası

Hevsel Bahçelerinde yapılaşma iddiası
Diyarbakır Valisi Kıraç: "Hevsel Bahçeleri kültür vadisi olma hizmetinin dışında hiçbir iş için uygun olamaz. Herkes rahat olsun"

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, "Hevsel Bahçeleri kültür vadisi olma hizmetinin dışında hiçbir iş için uygun olamaz. Herkes rahat olsun" dedi.

Son zamanlarda Hevsel Bahçeleri'nin yapılaşmaya açılacağıyla ilgili basında yer alan iddialara ilişkin açıklama yapan Vali Kıraç, kentsel dönüşüm programları ve rezerv alanlar çerçevesinde Diyarbakır'ın açık hava müzesi niteliğinde olduğunu söyledi.

Diyarbakır Surları ve civarının UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmasıyla ilgili bir yönetim planı hazırladıklarını belirten Kıraç, Bu planı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığıyla yaptıklarını ifade etti.

Hazırlanan bu yönetim planının Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO'ya gönderildiğini ve bunun incelemesinin devam ettiğini anlatan Kıraç, "Hevsel Bahçeleri tarihin ilk zamanlarından beri Dicle Nehri'nin kıyısında bölgenin tahıl ambarıdır. Burada hiçbir şekilde yapılaşma olmaz. Son yapılan rezerv alanlar içinde bu bölge ilan edilmiş olmakla birlikte oranın dokusuna uygun rekreasyon alanı, yürüme bantları, bisiklet yolları yapılacak. Zaman içinde bunlarla ilgili detaylar ortaya çıkacaktır" diye konuştu. 

Kıraç, şunları söyledi:

"Hevsel Bahçeleri tarihin, doğanın kendisine vermiş olduğu görevin dışında başka bir görevi doğal olarak yapamaz. Orada konut olmaz. Zaten alan kumsal bir alandır. Ve Diyarbakırlının Hevsel Bahçelerine, kültür varlıklarına göstermiş olduğu duyarlılığın çok yüksek olduğunu görüyorum. Buna da çok teşekkür ediyorum. Aynı düşüncedeyiz. Biz de sizlerle birlikteyiz. Hevsel Bahçeleri kültür vadisi olma hizmetinin dışında hiçbir iş için uygun olamaz. Herkes rahat olsun."

- DÜ kampüsündeki ağaç kesimi

Vali Kıraç, Dicle Vadisinde yapılan bazı ağaç kesimlerinin Dicle Üniversitesinin (DÜ) kendi sahasıyla ilgili bir çalışma olduğunu belirterek,"Valiliğimizin herhangi bir dahli söz konusu değildir. Bu çalışmanın içerisinde değiliz. Onu da ayrıca kendi mecrasında değerlendirmek lazım" ifadesini kullandı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com