"Heyecan ve keşif dolu Eskişehir, gezginleri kendine çekiyor"

"Heyecan ve keşif dolu Eskişehir, gezginleri kendine çekiyor"
Eskişehir Valiliği, kent rehberi yayımladı.

Eskişehir Valiliği, kent rehberi yayımladı.
Eskişehir'in sosyal, kültürel, doğal ve tarihsel değerlerini tanıtan 300 sayfalık rehberin yanında genel ve merkez haritası da yer aldı. Vali Mehmet Kılıçlar; Frig, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı kültürlerinin Eskişehir'i yücelttiğini belirterek, 'Osmanlı'nın ilk kalp atışları, ilk fetihleri bu topraklarda gerçekleşti. Milli Mücadele'nin önemli zaferleri bu topraklarda kazanıldı. Atatürk, İstanbul'dan sonra en fazla Eskişehir'i ziyaret etti. Şehrin değişimi ve gelişimi, Balkan ve Kafkas göçmenlerinin kattığı zenginlikle devam etti. Mazisi, mimarisi, gelenekleri, ürettikleri, eski ve yeninin ahengi, üniversitelilerin şehre yaydığı kimya ve iş dünyasındaki dinamizmi, ilklere imza atan şehrin hareketli ve yenilikçi yönünü vurguluyor. Prestij sahibi kültür sanat etkinlikleri, birbirinden özel müzeleri, başarılı eğitim grafiği, dünya markalarını barındıran gelişmiş sanayisi, nadir madenleri ve etkileyici tarihi mekanları ile Eskişehir, bir değişim ve üretim şehridir' dedi.
Eskişehir'in değişim ve üretim kenti olmasının diğer şehirlerden ayıran özelliği olduğunu kaydeden Kılıçlar, şunları söyledi:
'Nasrettin Hoca'nın renklendirdiği, Yunus'un sevgi şehri, şimdilerde en yaşanılası iller sıralamasında ön sıralara oturuyor.
Sayısız mitin ve efsanenin doğum yeri antik şehirleri, özellikle Friglerden kalma görkemli yapıları, Osmanlı mimarisinin naif örnekleri olan sevimli Odunpazarı Evleri ve modern yüzü ile stil sahibi Eskişehir, gezginleri kendine çekiyor. Eskişehir sanayisi, eğitim ve kültür birikimi, değişim enerjisi ve kendine özgü kimliğiyle heyecan ve keşif dolu bir şehir. Güzel doğası, lezzetli mutfağı ve tüm sıcaklığıyla herkesi kucaklamaya hazır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com