Hiç bir gıda anne sütünün yerini tutmaz

Hiç bir gıda anne sütünün yerini tutmaz
Uzmanlar, hiçbir içeceğin veya yiyeceğin anne sütünün yerini tutamadığını söyledi.

Uzmanlar, hiçbir içeceğin veya yiyeceğin anne sütünün yerini tutamadığını söyledi.
Uzmanlar, 'Anne sütü, bebek beslenmesinde tek başına yeterli olan en üstün vasıflı ve fizyolojik olan tek besindir. Bu nedenle emzirme son derecede sağlıklı ve doğal bir yöntemdir' dedi.
Anne sütüyle beslenmenin teşvik edilmesi amacıyla anne sütü ve emzirmenin önemine değinen uzmanlar, 'Anne sütü bileşim yönünden bebeğin büyüme hızı ve sindirim sistemi özelliklerine uygun özellikleri taşıması nedeni ile yeni doğan bebek için en uygun besindir. Hiçbir yiyecek veya içecek anne sütünün yerini tutamaz. Anne sütü, bebek beslenmesinde tek başına yeterli olan en üstün vasıflı ve fizyolojik olan tek besindir.
Bu nedenle emzirme son derecede sağlıklı ve doğal bir yöntemdir. Anne sütünün fonksiyonu sadece bebeği beslemek değildir. Anne sütü bebeği en iyi şekilde beslediği gibi, bebek ve anne açısından yararları sayılamayacak kadar çoktur' diye konuştu.
Çocuğun sağlığı açısından anne sütü son derece önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, sözlerini şöyle sürdürdü:
'Anne sütü bir bebek için en ideal besindir, doğaldır. Gerekli maddeleri yeterli miktarda içerir, hastalıklara karşı koruyucudur, pratik ve ekonomiktir. Anne sütü ile beslenen bebekler daha sağlıklı, daha dirençli ve daha zekidirler. Yapılan araştırmalarda bebekliklerinde anne sütü ile beslenen gençlerin mama ile beslenenlere göre zeka düzeylerinin daha yüksek olduğu ve okulda daha çok başarı gösterdikleri saptanmıştır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal, solunum sistemi hastalıkları ve alerjik hastalıklar çok daha az görülür.
Emzirme anne ile bebek arasında kuvvetli bir duygusal bağın oluşmasını sağlar; bu güven bağının, bebeklerin çocukluk dönemlerini dahi olumlu yönde etkilediği saptanmıştır. Çocuğun anne sütü ile beslenmesi yalnızca çocuk için değil, anne için de yararlıdır. Çünkü emziren annelerin göğüs kanserine yakalanma riskleri daha düşüktür. Bebekleri en iyi şekilde besleyen ve çeşitli hastalıklara karşı koruyan anne sütü bebeğe 6 ay boyunca, su dahi verilmeksizin tek başına verilmelidir. 6 aydan sonra anne sütü bebek için yetersiz olmaya başlar, bu nedenle anne sütüne ilave olarak ek besinler verilmeye başlanmalıdır.
Bebeğe; yeterli çeşitte ve miktarda ek besinler verilerek 24 ay anne sütü verilmeye devam edilmelidir. Üstün özellikleri nedeni ile bebek için harika bir besin olan anne sütü ile ilgili çalışmalar devam etmekte ve bebeklere anne sütü verilme çabaları gün geçtikçe artmaktadır.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com