“Hiç kimse ben sütten çıkmış ‘ak’ kaşığım diyemez!”

“Hiç kimse ben sütten çıkmış  ‘ak’ kaşığım diyemez!”
Başbakanı eleştirdiği için partisince suçlanan Akp’li vekil Prof. Dr. Bal’dan Erdoğan’a gönderme
AKP yönetimi tarafından (“Taksim Olayları Analizi”başlıklı raporda Erdoğan'ı Gezi Parkı olaylarıyla ilgili eleştirdiği için) “her taşın altından çıkmakla” suçlanan Kütahya Milletvekili Prof. Dr. İdris Bal’dan eleştiriyi hazmedemeyen partililerine tokat gibi cevap geldi. Prof. Dr. Bal’ın, Başbakan’a gönderme yaptığı anlaşılan açıklamasında, “Hiç kimse ben sütten çıkmış ‘ak’ kaşığım diyemez!” ifadelerini kullandı.
 
AKP'de Gezi Parkı depremi devam ediyor. Gezi ParkıEylemlerinde Erdoğan'ı ve AKP'nin politikalarını birçok AKP'li vekil eleştirmişti. AKP Kütahya Milletvekili Prof. Dr. İdris Bal, başkanlığını yaptığı Avrasya Global Araştırmalar Merkezi (AGAM) tarafından hazırlanan “Taksim Olayları Analizi”başlıklı raporda Erdoğan'ın Gezi Parkı olaylarında yanlış bilgilendirildiğini açıklamıştı.
 
 Bal bu açıklamasıyla AKP'li bir çok vekilin tepkisini çekmişti. Hatta AKP'li üst düzey bir yönetici “İdris Bal, bizim parti adına konuşma yetkisi olan birisi değil. Başbakan ve parti kendisine herhangi bir görev vermedi. Partide görev alamayacağını, bu dönemin yolun sonu olduğunu gördüğü için, medyatik olma adına kendince bir şeyler yapıyor” demişti.
 
Cemaatin Gazeteciler ve Yazarlar Vakfından yayınlanan AKP-Cemaat çatışmasına karşı yayınlanan bildiride İdris Bal'ın raporuna gönderme yapılarak, Bal'ın düşüncelerini desteklediklerini ifade etmişti.
 
Bal AKP'li milletvekillerinin eleştirilerine çok sert cevap verdi. Bal "Demokratik ülkelerde, yasama, yürütme, yargı temel güçlerdir ama bunun dışında medya, düşünce kuruluşları, STK’lar ve üniversiteler de önemli güçlerdir;ulusal olaylarla ilgili farklı görüşler ortaya atarlar, atmalıdırlar. Tabii ki demokratik geleneklere ve hukuka uygun bir şekilde bu yapılır. Özellikle mevzu bahis olan terör gibi, darbeler gibi ve yönetimdeki tıkanıklıklar gibi; Taksim meselesi de ulusal hâle gelerek ekonomimizi, toplumsal bütünlüğümüzü, imajımızı etkileme noktasına geldi. Dolayısıyla her kesimin bize zarar veren bu gelişmeler karşısında tedirgin olması, düşünmesi, analizler yapması çok normaldir. Aslında eğer bu yapılmıyorsa, bir anormallik var demektir. Dolayısıyla bu çerçevede, bu rapor, kesinlikle herhangi bir kurum tarafından sipariş edilmemiştir. Sayın Başbakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız ya da başkaları tarafından sipariş edilmiş değildir." dedi.
 
 Bal'ın eleştirileri bununla da sınırlı kalmadı. Bal "Bu olaylara katılan herkesi illegal, marjinal gruplar olarak kabul edemeyiz. Bu doğru olmaz, huzura, barışa hizmet etmez, demokrat bir söylem olmaz. Tam tersine, çevreci duyarlılıkla başlayan olayın, iyi bir diyalogla, iyi bir metotla bu noktalara gelmeyeceği hususunda eminim. Demokratik hakkını kullanmaya çalışan kesimler, çevreci duyarlılığı olan kesimler, bir de bu kalabalığın oluşturduğu havayı çalıp kendi marjinal-illegal heveslerine payanda etmeye çalışan kesimler vardı. Zannım odur ki, zaten bu şiddeti yapanlar ya da teşvik edenler de onlardı. Eğer olaylar bu noktaya geldiyse, istihbaratın, polisin, muhalefetin, iktidarın, belediye başkanının, medyanın, üniversitelerin, otokritik yapması lazım. Otokritik yapmak acziyet değildir. Hiç kimse, ‘ben sütten çıkmış ak kaşığım, suçsuzum’ diyemez, bu doğru da değildir zaten. Ders alabilmek de bir erdemdir." dedi.
 
 AKP'li bir yöneticinin kendisini eleştirmesine sert çıkan Bal, “rapor vandalizmi meşrulaştırıyor’ demek saygısızlıktır, hakarettir. İtham etmeden önce, raporu oku. İnsanların izanlı ve insaflı olmalarını, medyanın da demokrat olmasını tavsiye ediyorum. Böylesine masumane bir çalışmanın gündemi etkileme, belirleme noktasına gelmesi, aslında bizim iktidarıyla, muhalefetiyle, medyasıyla, üniversitesiyle demokratlığımızı, özgür düşüncemizi otokritiğe tabii tutmamız için önemli bir sebeptir. Partiler arası, insanlar arası diyalog, daha tatlı gelişmeli. Demokrasinin ifade hürriyeti, örgütlenme hürriyeti olduğunu, istişare kültürü olduğunu hatırlamak zorundayız. Bizim kültürümüzde de fazlasıyla istişare kültürü olduğunu hatırlatmak isterim'' dedi.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com