“Hiç Kimseye Boyun Eğmeyeceğiz”

“Hiç Kimseye Boyun Eğmeyeceğiz”
Kütahya Şeker Fabrikası ortaklarından Mehmet Torun'nun dün yaptığı basın toplantısında fabrika yetkilileri adına konuşan Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş'nin Avukatı Mahmut Karabıyık Kütahya Şeker Fabrikası lojmanlarının ve lojmanların içinde bulunduğu ara

Kütahya Şeker Fabrikası ortaklarından Mehmet Torun'nun dün yaptığı basın toplantısında fabrika yetkilileri adına konuşan Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş'nin Avukatı Mahmut Karabıyık Kütahya Şeker Fabrikası lojmanlarının ve lojmanların içinde bulunduğu arazinin söylenenlerin aksine Türk Şeker A.Ş'ye değil Kütahya Şeker Fabrikası A.Ş'ye ait olduğunu belgelerle savundu. Fabrika arazisinde usülsüzlük yapılmadığını özellikle iddia eden Mehmet Torun ise konu ile ilgili hiçkimseye boyun eğmediklerini ve gereken yargı merciilerine başvurduklarını ifade etti.
BAHSE KONU OLAN ARAZİ İLE İLGİLİ ŞU İDDİLAR ORTAYA ATILMIŞTI
Türk Şeker A.Ş'ye bağlı Baha Esat Tekand Kütahya Şeker Fabrikası 2004 yılında özelleştirilmişti. Özelleştirme İdaresi'ne ait yüzde 56'lık hissenin özelleştirilme ihalesini 23 milyon 800 bin dolar bedelle Torunlar Gıda A.Ş. kazanmıştı. Özelleştirme için Torunlar Gıda tarafından kurulan Kütahya Şeker A.Ş'ye daha sonra AKP Milletvekili Vahit Kiler'in Atlas Alışveriş Hizmetleri A.Ş. de ortak olmuştu.
Devrin yapılmasından sonra ise teknik bir sorun yaşanmıştı. Kütahya Şeker A.Ş. adını alan Torunlar ve Kiler ortaklığı özelleştirmenin hemen ardından tapuya müracaat ederek şehrin oldukça kıymetli bir yerinde olan ve fabrikanın lojmanlarının bulunduğu, Türk Şeker A.Ş. adına tescilli araziyi istedikileri iddia edilmişti. Bunun üzerine dönemin Tapu Müdürü Adil Altuğ'un, tapu defterinde lojmanların sahibi görünen Türk Şeker A.Ş.'nin ismini çizerek “Kütahya Şeker A.Ş.” olarak usulsüzce değiştirdiği genel ve yerel basında iddia edilmişti. Yasalara göre mahkeme kararı veya Özelleştirme İdaresi'nin kararıyla yapılması gereken bu işlemle lojmanların ve arazinin Kütahya Şeker A.Ş.'ye usülsüzlükle geçtiği Kütahya MHP Milletveki Prof. Dr. Alim Işık tarafından yine iddia edilmişti.

KARABIYIK: “ARAZİDE KESİNLİKLE USÜLSÜZLÜK YAPILMAMIŞTIR”
Yapılan bu haberler üzerine dün Kütahya Şeker Fabrikası Sosyal tesislerinde Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'ye ait 113 dönümlük arazinin ve içindeki lojmanlarının usulsüz şekilde AKP Milletvekili Vahit Kiler ve Mehmet Torun'un ortak olduğu Kütahya Şeker Fabrikası'na devr edildiği iddialarını sert bir dille yalanlayan Kütahya Şeker Fabrikası Avukatı Mahmut Karabıyık, konunun saptırıldığını iddia etti.
Kütahya Şeker Fabrikası Avukatı Mahmut Karabıyık lojmanlar ve lojmanların içinde bulunuduğu arazide yolsuzluk ve usülsüzlük yapılmadığını iddia ederek, Türk Şeker A.Ş'nin bahse konu olan lojman ve arazi üzerinde her hangi bir hak talep etmediğini ayrıca bu arazinin Türk Şeker A.Ş'ye ait olmadığını savunarak konu ile ilgili TBMM'de 23 Haziran 2010 tarihinde yapılan konuşmalarını delil olarak basınla paylaştı. 23 Haziran 2010 tarihinde KİT Komisyonunda bilgisine başvurulan Türkiye Şeker Fabrikaları Genel Müdürü Mehmet Azmi Aksu'nun “Bu arsa Türkiye Şeker Fabrikaları'nın mı?” sorusuna verdiği “Bunların hepsi yüzde yüzü bize ait olan ama Kütahya ise bağlı ortaklık olup yüzde 56'ı Türk Şeker'e yüzde 44'ü Pancar Ekicileri Kooperatifine ait bir genel müdürlük şeklinde. Genel Müdürlük, orada bir yönetim kurulu var. Tapular vs herşey onlarda. Bizim Türk Şeker'in kayıtlarımızda yani Türk Şeker'e ait Kütahya'da ne bir iz var, ne bir vergi ödüyoruz. Hiçbir vergi, satın alma, hiç bir değerlerde bu şeyin yeri yok bizde. Yani kayıtlı bir kıymet taktiri yok” şeklindeki cevabı da basın toplantısında vurgulandı.
Kütahya Şeker Fabrikası içerisinde bulunan ve Türk Şeker A.Ş'ye ait olduğu ancak tapuda yapılan usülsüzlükle Kütahya Şeker A.Ş'ye devr edildiği söylenen arazinin kesinlikle Türk Şeker'e değil Kütahya Şeker Fabrikası'na ait olduğunu vurgulayan Karabıyık, Türk Şeker'in kendilerine göderdiği resmi yazıyı basın mensuplarına okuyarak yazının detaylarını şöyle aktardı:
“Türk Şeker A.Ş, bahse konu olan arazilerin ve lojmanların kendilerine ait olmadığını Kütahya Şeker'e ait olduğunu sürekli dile getiriyor ve Türk Şeker'in bize gönderdiği yazıda aynen şöyle yazıyor. 'Bahsekonu taşınmaz tapuda Teşekkülümüz adına kayıtlı ise de sabit kıymetlilerimize kayıtlı olmadığı gibi, taşınmaza ilişkin olarak satına alma bedeli, emlak vergisi vb. herhangi bir ödemesinin Teşekkülümüzce yapıldığına dair bir kayda rastlanmaıştır.' Eğer bu yer Türk Şeker'e ait olmuş olsaydı emlak vergisini vb. ödemelerinde yapılması gerekmiyor mu? Türk Şeker bu arazi ile ilgili herhangi bir vergi vermediğini ve arazinin kendilerine ait olmadığını söylemelerine rağmen neden bazı çevreler bu arazinin Türk Şeker'e ait olduğunu ispatlamaya çalışıyor bu anlamda soru işaretleri oluşmaya başlıyor” şeklinde sert açıklamalarda bulunarak halkın yanlış bilgilendirildiğini iddia etti.

TORUN: “KÜTAHYALILAR YANLIŞ BİLGİLENDİRLİYOR”
Mahmut Karabıyık'tan sonra konuşan Mehmet Torun ise Kütahya MHP Milletekili Alim Işık'a yüklenerek Alim Işık'ın Kütahya kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Alim Işık bu memleketin insanı bu kadar spekülasayonlara neden imza attığını biz anlamadık. Ben Kütahyalı değilim ama Kütahya için hizmet ediyoruz. Aynı zamanda Kütahya insanı bu fabrikadan kazanacak. Alim Işık aslı olmayan haberlerle bu kadar zaman harcamak yerine Kütahya Şeker Fabrikası'nın kalkınması için çaba harcamış olsa daha iyi olmaz mıydı. Biliyorsunuz bu yıl fabrikamızın kotası düşürüldü. Alim Hoca kotanın artırılması için çaba göstermiş olsa ve Kütahya Şeker Fabrikası'nın kotası artmış olsa bu Kütahya halkının yararına olmaz mı?”
Bazı gazetelerde yer alan habere göre Kiler ve Torun grubunun tapu müdürüne araba ve ev aldığı şeklinde haberlerin çıktığını hatırlatan Torun, böyle bir haberi yazan gazetenin haberinin sonuna kadar arkasında durması ve ortaya attığı iddialarla ilgili delillerini toplaması gerektiğini vurgulayarak;”Bu iddialar kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. Biz Kütahya Şeker Fabrikası olarak hiç kimseye araba veya ev almadık böyle birşeyin olması söz konusu bile olamaz. Eğer iddiayı ortaya atan gazete haberin doğruluğuna kendisi inanıyorsa bunu bir şekilde bize ve kamuoyuna ispatlaması gerekiyor” şeklindeki gazete haberlerine tepki gösterdi.
Yolsuzluk haberlerinin çıkmasından sonra ailesinin de zor günler geçirdiğini belirten Torun, çıkan haberlerin gerçeği kesinlikle yansıtmadığını ve hiç kimsenin kendisinin ve ailesinin huzurunu kaçırmaya hakkının olmadığını söyledi.
Kütahya Şeker Fabrikası Sosyal tesislerinde yapılan toplantıya; Kütahya Şeker Fabrikası Ortaklarından Mehmet Torun, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Kütahya İl Genel Meclisi Başkanı Şükrü Nazlı, fabrika üst düzey yetkililer ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com