“Hiçbir sarsıntı bize tesir etmez''

“Hiçbir sarsıntı bize tesir etmez''
Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ''Millet olarak gönül ve ruh dünyamızdaki fay hatlarımız sağlam olursa, hiçbir sarsıntı bize tesir etmez'' dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ''Millet olarak gönül ve ruh dünyamızdaki fay hatlarımız sağlam olursa, hiçbir sarsıntı bize tesir etmez'' dedi.
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkan Vekili Ahmet Haluk Karabel ile 19 Mayıs'ta 5,9 büyüklüğünde deprem yaşanan Kütahya'nın Simav ilçesine gelen Görmez, Kaymakamlık faaliyetlerinin yürütüldüğü çadırı ziyaret ederek, Kaymakam Yüksel Ünal ve Müftü Şükrü İkiz'den ilçede yapılan çalışmalar ve ibadethanelerin durumuna ilişkin bilgi aldı.
Görmez, burada yaptığı açıklamada, Simav ve çevresinde yaşayan vatandaşlara ''geçmiş olsun'' dileklerini ileterek, ''Yüce Rabbimiz, milletimizi, vatanımızı daha büyük tehlike ve musibetlerden korusun'' diye konuştu.
Cuma namazını çadır kentte deprem mağduru vatandaşlarla kılarak onlara moral desteği vermek üzere ilçeye geldiklerini belirten Görmez, şöyle devam etti:
''Burada 15-20 gün içerisinde Türkiye Diyanet Vakfının desteğiyle 22 tane mescit olarak kullanılabilecek çadır kurulacak. Sıcak ve soğuktan koruyan, ferah çadırlar olacak. Çünkü yaz mevsimi geldi. Çocuklarımız daha önce camilerde olduğu gibi bu çadırlarda yaz kurslarına gelecek. Hayat, bütünüyle devam etsin istiyoruz. Ağır hasarlı 19 camimiz yıkılarak, yerlerine en kısa sürede yenileri yapılacak. Bir taraftan Milli Eğitim Bakanlığımız okulları, TOKİ Başkanlığımız vatandaşlarımızın konutlarını yaparken, diğer taraftan hayatın ayrılmaz bir parçası olan camilerimiz inşa edilecek.
Bize jeologlarımız, sismologlarımız, depremleri hep yeryüzü katmanlarındaki fay hatlarıyla izah eder. Elbette Allah'ın yasaları da böyledir. Ancak en büyük tesellimiz, insanlarımızın gönül dünyalarındaki fay hatlarının sağlam olmasıdır. Millet olarak gönül ve ruh dünyamızdaki fay hatlarımız sağlam olursa, hiçbir sarsıntı bize tesir etmez. Birliğimiz, beraberliğimiz, dayanışmamız, millet olarak önümüze çıkan bütün zorluk ve sıkıntıları aşmaya muktedirdir. Simavlı kardeşlerimizden, gönül dünyalarındaki fay hatlarını daima sağlam tutmalarını istiyorum.''

-TOKİ, ŞİMDİLİK 928 KALICI KONUT İNŞA EDECEK-

Karabel ise Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının, kendilerine ilk etapta 636 olmazsa olmaz konut yapılması gerektiğini bildirdiğini ifade etti.
İlk ihaleyi 26 Mayıs'ta 656 konut ve 32 derslikli ilköğretim okulu için gerçekleştirdiklerini ve yeniden bir değerlendirme yapıldığını dile getiren Karabel, şunları söyledi:
''Buna ilave olarak, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının talebi üzerine 272 konut, 32 derslikli ilköğretim okulu, 8 dükkanlı ticaret merkezi ve 600 kişi kapasiteli caminin ihalesini yaptık. İnşaatların ekim ayı sonunda toplam 928 konut olarak tamamlanmasını düşünüyoruz. Hasarlı okulların listesi de bize iki gün önce geldi. İhalelerini 4 okul olarak önümüzdeki hafta yapacağız. Hasarlı camilerimizi de Diyanet İşleri Başkanımız ile görüştük. Onların da listesi bize geldiğinde hemen ihalelerini yapıp başlamak istiyoruz. İnşallah kış gelmeden kasım ayı gibi vatandaşları kalıcı konutlara yerleştirmiş olacağız.
Son günlerde basında Simav'da TOKİ'nin 1248 konut yapacağına dair bilgiler çıkmaktadır. Biz daha evvelden 1248 konutu dört bölgede planladık. Ancak Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının talep ettiği konutların dışında konut yapamayacağımızdan şimdilik 928 konutun ihalelerini tamamladık. Ancak vatandaşlarımızdan ileride konut yapılması talebi geldiğinde bu sayıyı artırabiliriz.''

-ÇADIRKENT ZİYARETİ-

Görmez ve Karabel, daha sonra çadırkentte kalan depremzedeleri ziyaret ederek, ''geçmiş olsun'' dileklerini iletti.
Türk Kızılayı ve ilçe yetkililerinden çalışmalara ilişkin bilgi alan Görmez, ramazan ayının yaklaştığını hatırlattı.
Vatandaşların teravih namazlarını çadır mescitlerde kılacağını ifade eden Görmez, ''Burasının bir deprem bölgesi olduğunu dikkate alarak, öyle uzun üç şerefeli minarelerden vazgeçerek, daha kısa ve daha mütevazı minareleri olan depreme dayanıklı camilerimizi inşa etmeye başlayacağız. Bütün kamu kurumlarımız iş birliği içerisinde her biri kendi alanına düşen vazifeyi hızlı bir şekilde yerine getirerek, bir an önce kardeşlerimizi bu sıkıntıdan kurtarırız diye umut ediyorum'' ifadelerini kullandı.
Görmez, iki büyük sevinçlerinin bulunduğunu bildirerek, ilkinin milletin herhangi bir ferdinin başına bir sorun geldiğinde bütün milletin ortak dayanışma ve çaba içerisine girmesi, ikincisinin ise yeryüzündeki fay hatları ne kadar kayarsa kaysın, gönül ve ruh dünyasındaki fay hatlarının inançla destekli ve sağlamlığı olduğunu belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com