"Hiçbir yere sefer düzenleyemezler"

"Hiçbir yere sefer düzenleyemezler"
Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Türk sivil havacılık sektörünün umut verici atılımlarla gelişmeye devam ettiğini söyledi.

Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru, Türk sivil havacılık sektörünün umut verici atılımlarla gelişmeye devam ettiğini söyledi.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Kongre Merkezinde düzenlenen 3. Ulusal Havacılık ve Uzay Konferansı'nda konuşan Arıduru, Türk sivil havacılık sektörünün 2010 yılında da umut verici hamleler içinde olduğunu belirterek, '2003 yılında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın önderliğinde uygulamaya koyduğumuz Bölgesel Havacılık Politikası kapsamında sadece THY tekelinde bulunan iç hatlarda tarifeli sefer yapma hakkının özel sektöre de tanınmasına ilave olarak bilet maliyetlerini azaltacak birtakım tedbirler alınmasının ardından Türk sivil havacılık sektörü adeta atağa geçerek büyük bir büyüme göstermiştir. Ayrıca, sivil havacılık sektörünün düzenlenmesi ve denetlenmesi konularında ülkemizdeki tek yetkili otorite olan Genel Müdürlüğümüz, uçuş emniyeti ve havacılık güvenliğinin en üst seviyelerde sağlanması maksadıyla denetim faaliyetlerini ve mevzuat çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmektedir' dedi.
Arıduru, yapılan tüm uluslararası tahminlerden daha fazla ve hızlı bir büyüme gösteren sivil havacılık sektörünün sağlıklı bir şekilde gelişmesinin yolunun, faaliyetlerin havacılık emniyeti ve güvenliğinden taviz vermeden, uluslararası kurallara uygun olarak yapılmasından geçtiğini vurgulayarak, '2009'da denetim sloganıyla başlatılan çalışmalarımız kapsamında bin 140 Safa ve 869 Sana denetimi gerçekleştirilerek toplam 2009 denetimle 2008 yılına göre yüzde yüzde 22'lik bir artış yaşanmıştır. Bugün itibariyle 44 ECAC üyesi devlet arasında en çok denetim yapan ülkeler arasındaki sıralamada iki basamak daha yükselerek, üçüncü duruma geldik. Böylece geçmiş senelerdeki taahhütlerimiz de yerine getirilmiş oldu. Tüm bu çalışmalardaki amacımız, havacılık faaliyetlerini emniyet ve güvenlikten ödün vermeden, uluslararası standartlara uygun ve çevreye duyarlı olarak bölgede lider bir konumda yürütmektir' diye konuştu.
Arıduru, bugün itibariyle sektörün yurt dışındaki yatırımlarının 10 milyar dolara ulaştığını kaydederek, 'Türkiye'nin henüz pek çok Avrupa ülkesinin dahi sahip olmadığı uçak bakım akreditasyonunu alması ile Türk havayolu işletmeleri daha önce yurt dışında yaptırdıkları uçak bakımlarını yurt içinde yaptırmaya başlamıştır.
Yabancı hava yolu işletmelerinin de bölgesel iş birliği anlaşmaları çerçevesinde bakımlarını ülkemizde yaptırması sayesinde son iki yılda ülke ekonomisine sağlanan katkı 1 milyar doların üzerindedir. Uluslararası örgütlerde Türk sivil havacılığının artan etkinliğinin son halkasını bugün burada ilk kez sizlerle paylaşmak istiyorum. Türk sivil havacılığında son yıllarda yaşanan gelişmelerin ardından Eurocontrol Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştik, şimdi bu pozisyonumuzu bir adım daha ileriye taşıyarak Eurocontrol Başkan Yardımcılığı görevine seçildim' şeklinde konuştu.
Arıduru, 'Basında THY 20 ayrı yere yeni sefer başlattı diye reklam veriliyor. Ancak THY orada belirtilen 20 yere bizimle anlaşmasını yaptıktan sonra uçabilir. THY ve diğer hava yolları şirketleri bize bağlı. Bizle sözleşme yapmadan bir yere sefer düzenlemesi imkansız' şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com