Hıdrellez ve Kütahya'nın Fethinin 937'nci yıldönümü

Hıdrellez ve Kütahya'nın Fethinin 937'nci yıldönümü
Kütahya'da Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı, yarın Kütahya Kalesi'nde düzenlenecek etkinlikle kutlanacak.

Kütahya'da Hıdrellez Kültür ve Bahar Bayramı, bugün Kütahya Kalesi'nde düzenlenecek etkinlikle kutlanacak.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, mevsimlik bayramlardan biri olan Hıdrellezin, Kütahya'nın Anadolu Selçukluları tarafından fethinin 937'nci yıldönümü etkinlikleriyle birlikte kutlanacağı bildirildi.
''Hızır Günü'' diye adlandırılan Hıdrellezin, Hızır ve kardeşi İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olduğuna inanıldığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk arasında Hıdrellez şeklini almıştır. Milletlerin oluşmasında kültürün yeri ve önemi büyüktür. Kültür denince gelenekler, görenekler, töreler ve inançlar akla gelmektedir. Bunlardan biri olan bereket, bolluk, sağlık ve uğur sembolü Hıdrellez geleneği de yüzlerce yıldan beri Anadolu'da ve diğer Türk topluluklarında kutlanmaktadır. Hızır, inanca göre hayat suyu (ab-ı hayat) içerek ölmezliğe ulaşmış, zaman zaman özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda olanlara yardım eden, bolluk, bereket ve sağlık dağıtan, Allah katında ermiş bir ulu ya da peygamberdir. Hızır'ın hüviyeti, yaşadığı yer ve zaman belli değildir. Hızır baharın, baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür. Hıdrellez, ateşle suyun kaynaştığı ve hayat mucizesinin yeniden oluştuğu günlerin, küçücük tohumun içinden ağaçların, dalların, budakların, rengarenk çiçeklerin ve meyvelerin ortaya çıkmaya başladığı baharın sembolüdür. Hıdrellez, tabiatı korumamız gerektiğini hatırlatırken, eğlenceleri ve gelenekleri ile zengin milli kültürümüzün de göstergesi olmuştur.''
-KÜTAHYA'DA HIDRELLEZ İNANIŞLARI-
Açıklamada, her yıl 5 Mayısı 6 Mayısa bağlayan gecede Hıdrellez kutlamalarının başladığı bildirilerek, Kütahya'daki Hıdrellez inanışları hakkında şu bilgiler verildi:
''Kütahya'da dileklerin tutulması, kadınların ellerine kına yakması, Hıdrellez ateşini yakmaları gibi etkinliklerle başlayan 5 Mayıs gecesinde, aileler hiç kimsenin göremeyeceği şekilde evlerin etrafına haşhaş taneleri serperler. Bununla o evde bereketin çok olacağına inanılır. Genç kızlar, gül fidanlarına bir iplik ve bez parçası bağlayarak çeşitli dileklerde bulunurlar. Yine sevdikleri bir eşyayı su dolu kaba atarak dilek tutarlar. Hıdrellez sabahı gün doğmadan doldurulan suyun şifalı olacağına inanılır. O gün kapıya gelen hiçbir dilenci geri çevrilmez, gelenin Hızır olabileceğine inanılır. 6 Mayıs sabahı erkenden kalkılır, mesire yerlerine gidilerek çeşitli eğlenceler düzenlenir. Şarkılar söylenir, ağaçlar dikilir, çiçekler toplanır, salıncaklara binilir, gençler maniler söyleyerek dolaşır, yöreye has oyunlar oynanır.''
-KÜTAHYA, HIDRELLEZ GÜNÜ FETHEDİLDİ-
Kütahya'nın, Anadolu Selçukluları döneminde fethinin bir Hıdrellez günü gerçekleştirildiği anımsatılan açıklamada, bu yıl fethin 937'nci yıldönümü olduğu ifade edildi.
Kütahya'nın Anadolu Selçuklu Devleti'ni kuran Kutalmışoğlu Süleyman Şah tarafından 1075'te Hıdrellez günü fethedildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Fetih günü Hıdrelleze tesadüf etmekle Selçuklular ve Germiyan Beyliği zamanında şenlikler yapılış Osmanlılar döneminde de şenliklere devam edilmiştir. 1097'de Haçlıların istilasına uğrayan bölge, 1233'te 1. Alaeddin Keykubat döneminde tekrar Selçuklu hakimiyetine girmiştir. Bölgede 1277'de Anadolu Selçuklu Devleti'nin dağılmasıyla birlikte önce Germiyan Beyliği kurulmuş, Germiyan Beyi 2. Yakup Bey'in 1429'da ölümünden sonra da Osmanlı Devleti hakim olmuştur. Anadolu Beylerbeyliğinin merkezi olan Kütahya, 1867'den sonra Hüdavendigar vilayetine bağlı bir sancak durumuna gelmiştir.''
Hıdrellez ve Kütahya'nın fethinin 937'nci yıldönümünün kutlanacağı etkinliğin yarın saat 14.30'dan itibaren Kütahya Kalesi'nde gerçekleştirileceği bildirilen etkinlikte, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez'in konuşması, öğrencilerin halk oyunu gösterileri ve mahalli sanatçı Zeynel Sağ'ın Türk Halk Müziği konserine yer verileceği, katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunulacağı duyuruldu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com