Hırka ve Emirhisar köylerine ziyaret

Hırka ve Emirhisar köylerine ziyaret
CHP Milletvekilleri, Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesine bağlı Emirhisar ve Hırka köylerinde yaşayan ve özel bir sağlık merkezinde katarakt ameliyatı olduktan sonra görme duyularını kaybeden vatandaşları ziyaret etti.

CHP Milletvekilleri, Afyonkarahisar'ın Sandıklı ilçesine bağlı Emirhisar ve Hırka köylerinde yaşayan ve özel bir sağlık merkezinde katarakt ameliyatı olduktan sonra görme duyularını kaybeden vatandaşları ziyaret etti.

CHP'li milletvekilleri, Adalet Komisyonu Üyesi Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe, İnsan Hakları Komisyonu Üyesi İzmir Milletvekili Ahmet Ersin, Sağlık Komisyonu Üyesi Kırklareli Milletvekili Tansel Barış, CHP Sandıklı İlçe Başkanlığı'na yapılan ziyaretin ardından Hırka köyüne geçip olayla ilgili olarak Köy Muhtarı Nebi Demirel'den bilgi aldı.
MUHTAR ABARTILDIĞINI SÖYLEDİ
Muhtar Nebi Demirel, konunun abartıldığını ileri sürerek neden bu kadar takipçiliğinin yapıldığını sordu. Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe, Hırka köyüne gelmelerinin nedeninin hiç kimseye kusur bulmak için değil, böyle bir olaya muhatap olanlarla görüşerek olayı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) taşımak olduğunu belirtti. Yaşam hakkının en kutsal hak olduğunu ve en önemli insan hakkının olduğunu belirten Ünlütepe, 'Biz CHP olarak buradaki yurttaşlarımızın hem acısını paylaşmak hem de hizmetten kaynaklanan bir kusur varsa onu da ilgili bakanlığa ulaştırmak için buradayız' dedi.
YILDA 2 BİN HASTA MUAYENE EDİLMİŞ
Özel sağlık merkezinde bir yılda 2 binin üzerinde hastanın muayene olduğunu ifade eden Ünlütepe, sözlerini şöyle sürdürdü, 'Acaba bir yılda geniş çapta bir operasyon yapan bu hastanenin o kadar birikimi, olanakları var mı? Sağlık Müdürlüğü'nün asıl denetlemesi gereken bu. Katarakt operasyonundan sonra hasta bir gece orada yatırılır, takip edilir. Neden bir gecede hemen dışları çıkarttılar. Para kazanma hırsı hastaların sağlıklarını tehlikeye atıyor. Ama şimdi daha önemli bir hale gelmiş. Sıkıntımız bu, biz CHP olarak o yüzden geldik. Biz raporumuzu tamamladıktan sonra ilgili kuruma sunacağız. Amacımız bundan sonra bu tür olayların olmasını engelemek.'
BURADA YAŞANAN CİDDİ BİR OLAY
Kırklareli Milletvekili Tansel Barış ise birilerini yargılamak için gelmediklerini ifade etti. Burada ciddi bir olayın olduğunu söyleyen Barış, CHP Genel Merkezi tarafından görevlendirildiklerini konuyu ciddiyetle ele aldıklarını aktardı. Barış, 'Burada şunu da belirtmek isterim ki; hiçbir hekim hastasının bu duruma düşmesini istemez. Bende bir hekimim, zaman zaman elbette bu tip olaylar olabiliyor. Buradaki olayın büyüklüğü şu; arka arkaya aynı günde yedi hastamızın bu hale gelmesi. Sorun araştırılıyor,
hükümet araştırıyor bizler de ana muhalefet partisi olarak bu konu üzerine ciddiyetle eğiliyoruz. Bizler de araştıracağız. Hastanenin durumu ne, neden bu şekilde oldu diye. Elbette enfeksiyon önemli. Sanrım altında oradaki sterilizasyonun bir sonucu olarak ortaya çıkacaktı. Bundan sonra tüm yetkililerin, tüm hastanelerin tedbir alması gerekir. Elbette üzülüyoruz. Bu saatten sonra yine böyle vakaların olmaması için herkesin daha dikkatli olması konusunda insanları uyarmak gerekiyor, bu da bizim görevimizdir' şeklinde konuştu.
İNSAN HAKKI İHLALİ SÖZ KONUSU
İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de yaşanan olayda ciddi bir insan hakkı ihlalinin bulunduğunu belirtti. Ersin, 'İnsanların 65-70 yaş üstü olması, bakıma muhtaç vatandaşlarımızın talihsizlikle karşı karşıya kalması, tedbirsizlik sonucu gözlerini kaybetmiş olmaları elbette ciddi bir insan hakkı ihlalidir' diye konuştu. Ersin, olayı yerinde inceleyip mağdurlarla görüşerek konuyu İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na taşımayı hedeflediklerini kaydetti. Bir rapor hazırlayacaklarını söyleyen Ersin, köylülere çeşitli sorular sorarken Ünlütepe ve Barış ise köylülerin anlattıklarını not etti.
SONUCU BİLMELERİ GEREKİYOR
Köy Konağı'na gelen mağdur hasta Salih Dalkılıç'la (74) yakından ilgilen heyet, Dalkılıç'tan olayı yeniden dinledi. Ersin, 'Buraya gelip özel sağlık kuruluşunun hastaları araca kurbanlık koyun gibi doldurup götürmesi iyi bir şey değil. Sonucun ne olacağını bilmeleri gerekiyordu' ifadelerini kullandı. Hastanedeki kliniğin bir yılda iki bin ameliyat yapmasına değinen Ersin, 'Bu konunun Sağlık Müdürlüğü tarafından mutlaka dikkatini çekmesi gerekirdi. Sağlık Müdürlüğü'nün ihmali var' dedi.
Heyet son olarak Emirhisar köyüne de giderek hasta Mehmet Macit'i evinde ziyaret etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com