Hırsızlık yüzde 35 azaldı!

Hırsızlık yüzde 35 azaldı!
Afyonkarahisar'da, hırsızlık olaylarında bir önceki yılın yaz ayına göre bu sene yüzde 35 azalma gerçekleşti.


Özellikle yaz aylarında artış gösteren hırsızlık olaylarının, Afyonkarahisar'da 2010 yılının yaz döneminde polis ekibi sayısının artması ve vatandaşın daha hassas davranması sayesinde düştüğü bildirildi.

Afyonkarahisar Emniyet Müdürlüğü Hırsızlık, Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'nden edinilen bilgilere göre, Afyon'da bu sene yaz aylarında yaşanan hırsızlık olayları geçen yılın yaz ayına göre azaldı. Hırsızlık Yankesicilik Dolandırıcılık Büro Amirliği görevlileri, düşüş eğiliminde olan hırsızlık olaylarında ihbar mekanizmasının geçmiş yıllara göre daha fazla kullanılması ve vatandaşların daha tedbirli olmalarının büyük rolü olduğunu söyledi.

Yetkililer, ayrıca, polis ekiplerinin sayıca artmasının yanında yerel olarak tabir edilen hırsızların kış sezonunda ardarda yapılan operasyonlar sonucu yakalanıp, hapse girmelerinin düşüşte etkisi olduğunu kaydetti. Büro Amirliği ekipleri, vatandaşların konut ve iş yeri güvenliği için kamera sistemine ağırlık vermeleri, ihbar mekanizmasının iyi işlemesi, emniyetin kameralı görüntüleme sistemi Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu'nun (MOBESE) caydırıcı etkisinin de hırsızlık girişimlerini önemli ölçüde başlamadan önlediğini bildirdi.

Yaz mevsimine rast gelen Ramazan ayında teravih namazı ve iftar zamanlarında da hırsızlık anlamında bir suistimalin olmadığını belirten yetkililer; gerek iş yerleri, gerekse konutlarda mevcut hassasiyetin devam etmesi halinde hırsızlık olay ve girişimlerinin daha da azalacağını söyledi. Yetkililer, şu bilgiyi verdi:

'Pencerelerin sağlamlaştırılıp, özellikle birinci katlarda korkulukların yaptırılması, apartman ve site sakinlerinin emin olmadıkları kişilere kapı açmamaları, şüpheli görülen şahısların tereddüt edilmeden 155 Polis İmdat telefonuna ihbar edilmelidir. Afyokarahisar'ın kavşak il konumu olması nedeniyle geçiş güzergahında organize çalışan hırsızların uğrak yeri. Böyle bir durum karşısında boş konutlar çok cazip durumda. Dilenciler ve tanımadığınız kişilere kapınızı açmayın. Pantolonunuzun arka cebinde cüzdanınızı taşımayın. Toplu taşıma araçları ve kabalık mekanlarda çok dikkatli olun.'

Göçebe kadınların fal bakma ve dua okuma bahanesiyle ciddi dolandırıcılıklar gerçekleştirebildiklerini aktaran yetkililer, son günlerde en revaçta olan hırsızlık yönteminin ise bekar yaşlı beylerin evlendirme bahanesiyle dolandırılması olduğunu bildirdi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com