Hırvatistan vize uygulamasına başlıyor

Hırvatistan vize uygulamasına başlıyor
Hırvatistan, vize sistemini Temmuz 2013 itibarıyla üyesi olacağı AB'ye uyumlu hale getirme çalışmaları kapsamında Türk vatandaşlarına vize uygulama kararı aldı.

Her yıl binlerce Türk turisti ağırlayan Hırvatistan hükümeti, vize sistemini Avrupa Birliği'ne (AB) uyumlu hale getirme çalışmaları kapsamında 1 Nisan 2013'ten itibaren ülkeye gelen Türk vatandaşlarına vize uygulanmasını kararlaştırdı.
 
Hırvatistan Başbakanlığı'ndan alınan bilgiye göre söz konusu karar, AB üyesi ülkelerin uyguladığıvize sistemine uyulması gerekçesiyle dünkü bakanlar kurulu toplantısında alındı.
 
Hırvatistan Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklamada,Hırvatistan ve Türkiye arasındaki vize ilişkilerinin günümüze kadar eski Yugoslavya zamanında yürürlükte olan vize sistemiyle ilgili antlaşmaya göre belirlendiğini ifade edildi.
 
Hırvatistan'ın AB üyeliği sürecinde vize sistemini tamamen AB'ye uygun hale getirmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, ülkenin bu değişiklikleri en geç 1 Nisan tarihine kadar uygulamaya başlaması gerektiği belirtildi, bunun nedeni olarak da AB'ye üye olma tarihinin 1 Temmuz 2013 olması gösterildi. Açıklamada, " Hırvatistan 1 Temmuz'da AB üyesi olacak, üye olmadan en az 3 ay öncesinde de uyguladığıvize sistemini AB'ye uygun hale getirmekle yükümlüdür" denildi.
 
Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Burak Özügergin, söz konusu kararın alınacağına ilişkin Hırvatistan hükümetinden birkaç ay önce bilgi aldıklarını ve bu konuda bazı görüşmeler de yapıldığını ifade ederek, AB ülkelerinin Türk vatandaşlarına vizeleri kaldırmaya hazırlanırken, Hırvatistan'ın bu akışın ters yönüne gitmemesini istediklerini vurguladı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com