Hisarcık çok programlı lise atık pil toplama kampanyası

Hisarcık çok programlı lise atık pil toplama kampanyası
Hisarcık Çok Programlı Lisesi Satranç Kulübü öğrencileri, toplum hizmeti etkinliği çerçevesinde “Atık Pil Toplama Kampanyası” düzenledi.

Hisarcık Çok Programlı Lisesi Satranç Kulübü öğrencileri, toplum hizmeti etkinliği çerçevesinde “Atık Pil Toplama Kampanyası” düzenledi.
Hisarcık Çok Programlı Lisesinde atık pillerin çevreye zarar vermeden düzenli şekilde evsel atıklardan ayrı olarak toplanılması amacıyla başlatılan kampanyaya öğrenciler ile veliler büyük bir destek sağladı. 2 aylık kampanya süresince 2 bin 683 adet atık pil toplandı.
Kulüp rehber öğretmenleri Zeki Ergun ve Cemil Şimşek koordinatörlüğünde organize edilen kampanya sonucunda, 605 adet pil toplayan 10 Kimya sınıfından H. Burak Ay, 525 adet pil toplayan Arif Köse ve 227 adet pil toplayan Osman Sak isimli öğrencilere İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Değirmenci tarafından çeşitli hediyeler verildi.
Kulüp rehber öğretmeni Kimya Bölüm Şefi Zeki Ergun, “ Pillerin insan sağlığına ve çevreye zararlarını saymakla bitmez. Bir kalem pil, dört metrekare toprağı zehirler. Yine bir pil 40 ton suyu sağlığa zararlı hale getirir. Hal böyleyken, bilinçsizce çöpe atılan bir pilin diğer çöplerle birlikte doğrudan doğaya karışarak çevreye ve canlılara zarar vereceğini unutmamalıyız. Pilin içinde bulunan cıva, kurşun, lityum gibi birçok kimyasal madde insan sağlığını doğrudan ve olumsuz bir şekilde etkiler. Atık pillerin sebep olduğu hastalıklar başında, nörolojik bozukluklar, merkezi sinir sistemi hastalıkları, kanser, böbrek ve karaciğer hastalıkları gelir. Pillerin içindeki tüm maddelerin zararı kimi zaman öldürücü boyuta ulaşabilir. Biz de bu çerçevede öğrencilerde çevre bilincini oluşturabilmek amacıyla böyle bir kampanyaya başladık. İlk olarak Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP)' ın sitesinden başvuru formunu doldurarak kampanyaya katıldık. Topladığımız pilleri ilgili kuruluşun anlaşmalı olduğu kargo firması aracılığıyla ücretsiz olarak ilgili firmaya göndermeye başladık. Amacımız çok kolay ve masrafsız olan bu kampanyayı ilçemizdeki bütün okullara ve öğrencilerimiz aracılığıyla da bütün evlere yayarak geri dönüşüm sonucunda ekonomimize katkıda bulunmaktır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com