Hisarcık Cumhuriyet Okulu'nun proje başarısı

Hisarcık Cumhuriyet Okulu'nun proje başarısı
Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Abdurrahman Kanat'ın hazırladığı "Sabunsuz Su Yok" projesinin, Türkiye finallerine gitmeye hak kazanması ilçede sevinçle karşılandı.

Kütahya’nın Hisarcık ilçesi Cumhuriyet Ortaokulu 8. Sınıf öğrencisi Abdurrahman Kanat'ın hazırladığı "Sabunsuz Su Yok" projesinin, Türkiye finallerine gitmeye hak kazanması ilçede sevinçle karşılandı.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Danışmanlık Binasında Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu bilim insanlarını yetiştirmek, yetenekli çocuklara sahip çıkmak; geleceğin bilim insanı olma potansiyeline sahip çocukları erken yaşlarda keşfedip var olan yeteneklerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen "Bu Benim Eserim" Projesi Bölge Sergisinde çok güzel ve iddialı projelerin arasında dereceye girmelerinin kendilerini çok mutlu ettiğini ifade eden Hisarcık Cumhuriyet Ortaokulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Emel Maden, “ 8. Sınıf öğrencimiz Abdurrahman Kanat´ın hazırladığı "Sabunsuz Su Yok" Projesinde sabun yoksa suda yok mantığı ile çalışan bir mekanizma kurulmuştur. Bu yüzden mutlaka önce sabun alınacak sonra su akacak, sabun yoksa su akmayacak Bu proje öncelikli olarak okul ve kalabalık tuvaletlerde kullanılması amaçlanmaktadır.

Yaptığımız projede iddialıydık ama sergideki okulların projeleri gözümüzü korkutmuş, şansımızın az olduğunu düşünmeye başlamıştık. Ancak sergilenen 70 proje arasında ilk 7 proje arasına girerek Ankara´da yapılacak Türkiye finallerine gitmeye hak kazanmamız bizleri fazlasıyla sevindirdi. Bizlere bu mutluluğu yaşattığı için öğrencimi canı gönülden kutluyorum. Türkiye finallerinde de dereceye gireceğimize yürekten inanıyorum. Proje aşamasında ve sonrasında bizlere büyük destek veren İlçe Milli Eğitim Müdürümüz ile Şube Müdürümüze, okul Müdür ve Müdür yardımcımıza, ayrıca tüm öğretmenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Günümüzde özellikle bazı küçüklerin ellerini sadece su ile yıkadıklarını gözlemlediği için "Sabunsuz Su Yok" Projesi yapmaya karar verdiğini belirten küçük mucit Abdurrahman Kanat,” Yaptığım projede su sensörü algılıyor ama su vermiyor. Suyun akması için sabun almamız gerekiyor. Sabun aldıktan sonra su akıyor. Yani sabun almayı zorunlu hale getiriyor. Bu proje sayesinde sabun kullanımı zorunlu hale geleceği için daha sağlıklı nesillerin yetişmesi sağlanacak” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com