Hisarcık esnafı tabele vergilerine tepkili

Hisarcık esnafı tabele vergilerine tepkili
Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde ilan ve reklam vergilerini yüksek bulan bazı esnaflar, ilan ve reklam tabelalarını indirdi.

Belediye tarafından her yıl esnaflardan iki taksitte alınan ilan ve reklâm vergilerinin yüksekliğini protesto eden bazı esnaflar tepkisini tabela indirme eylemi yaparak ortaya koydu.

Belediye tarafından İlan ve reklâm vergisinin en alt limitten yeniden belirlenmesini isteyen ilçe esnafları “ Geçen yıllarda 300 lira ilan ve reklâm vergisi veren bir esnafa bu yıl 1500 lira vergi çıktı. Yüksek vergiye tepki olarak bazı esnaflarımız duvardaki reklam tabelalarını söktü. Çünkü her esnaf bu yükü kaldıramaz” dediler.

Belediye yetkilileri, Belediye Gelir Kanunu’nda ışıksız tabelanın metrekare fiyatının 20–100 lira arasında olduğunu, ilçe esnafından metrekaresi 30 liradan , ışıklı tabelanın metrekare fiyatının 30–150 lira olduğunu, ilçe esnafından ise 40 liradan ilan ve reklâm vergisi alındığını belirterek, “ İlan ve reklâm vergilerinin yüksekliği iş yeri sahibinin iş yerini ilk açtığı tarihten sonra ilan ve reklâm tabelalarını güncellememesinden ve haber vermeden reklam tabelaları asmasından kaynaklanmaktadır. Ölçümler sonucu bu durum ortaya çıktığında da esnafa vergi yüksek gelmektedir” dediler

Diğer taraftan ilçede yeni iş yeri açacak olan esnaf, yüksek vergiler nedeniyle tabela yaptırmaktan vazgeçerken, tabelası olan esnaf da tabelalarını indirmeye başladı.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com