Hisarcıklıoğlu Kral Carlos'u davet etti

Hisarcıklıoğlu Kral Carlos'u davet etti
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı ve Eurochambres Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İspanya Kralı Juan Carlos'u Türkiye'ye davet etti. Medeniyetler İttifakı'nda Türkiye ile İspanya işbirliğinin önemini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, iki ülke

ANKARA (ANKA) - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve Eurochambres Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İspanya Kralı Juan Carlos'u Türkiye'ye davet etti. Medeniyetler İttifakı'nda Türkiye ile İspanya işbirliğinin önemini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin daha fazla geliştirilmesini istedi.
TOBB'dan yapılan açıklamaya göre, TOBB Başkanı ve Eurochambres Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği'nin (Eurochambres) Başkanlık Divanı toplantısı için Madrid'e giden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, İspanya Kralı Juan Carlos, Dışişleri Bakanı José Manuel Garcia Margallo, Ekonomi ve Turizm Bakan Yardımcıları tarafından kabul edildi.
İspanya Kralı Juan Carlos ile görüşmesine ilişkin açıklama yapan Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'deki oda sistemi ve TOBB'un yapısı hakkında bilgi verdim. İspanya'nın, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine verdiği destekten dolayı teşekkür ettim" dedi. İspanya Kralı Juan Carlos'u Türkiye'ye davet ettiğini belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, kralın daveti not ettiğini ifade etti. Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile İspanya arasında ekonomik ilişkilerin son dönemde arttığını ancak mevcut potansiyelin daha fazla olduğunun altını çizdi. Türkiye ile İspanya arasında tekstil-konfeksiyon, otomotiv-oto yedek parça, demir ve çelik ürünleri, elektrikli makine ve cihazlar, plastik ve mobilya sektörlerinde işbirliği yapılabileceğini anlatan Hisarcıklıoğlu, "2011 verilerine göre İspanya, dünyanın en büyük 18. ihracatçısı ve 14. ithalatçısı olmuştur. 2011 yılında İspanya'nın en büyük dış ticaret ortağı toplam ihracatının yüzde 70.1'i ve toplam ithalatının yüzde 59.1'i ile AB ülkeleri olmuştur. İspanya'nın dünya ticareti içindeki payı, ihracatta yüzde 1.7, ithalatta ise yüzde 2.5'dir. İspanya'nın ana ihracat partnerleri sırası ile AB (27), ABD, Meksika, Türkiye ve İsviçre olarak sıralanırken ithalatındaki partnerleri AB (27), Çin, ABD, Rusya ve Japonya'dır" ifadelerini kullandı.
Ayrıca, İspanya Ticaret Odaları Konseyi'nin evsahipliğinde gerçekleştirilen ve İspanya'nın ekonomiden sorumlu Devlet Sekreteri Fernando Jiménez Latorre'nin iştirak ettiği akşam yemeğine katılan Hisarcıklıoğlu, bazı İspanya Parlamentosu milletvekilleri ile de biraraya geldi.
Hisarcıklıoğlu, Eurochambres Başkanlık Divanı Toplantısı'nın ana gündeminin ise ekonomik kriz, İspanya'nın durumu ve odaların kriz aşmadaki rolü olduğunu ifade etti.(ANKA)
(EBR/ORH)

Ankara

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com