Hisarcık'ta "Aile içi iletişim ve ergenlik dönemi" semineri

Hisarcık'ta "Aile içi iletişim ve ergenlik dönemi" semineri
Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde, Gençlik Danışma ve Sağlık Hizmet Merkezi tarafından Atatürk ilköğretim okulu 5. Sınıf öğrencilerine ve öğrenci velilerine yönelik “ Aile İçi İletişim ve Ergenlik Dönemi “ konulu semineri verildi.

Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde, Gençlik Danışma ve Sağlık Hizmet Merkezi tarafından Atatürk ilköğretim okulu 5. Sınıf öğrencilerine ve öğrenci velilerine yönelik “ Aile İçi İletişim ve Ergenlik Dönemi “ konulu semineri verildi.
Kütahya Gençlik Danışma ve Sağlık Hizmet Merkezinden Ebe Canan Tarık ve Hemşire Nihal Köse tarafından 5. Sınıf öğrencilerine ve öğrenci velilerine yönelik aile içi iletişim, ergenlik dönemi, ergenin sorunları ve soruna yaklaşım, ergenle iletişim, vücut gelişimi, aile içerisi iletişim, kardeşler arasındaki çatışmanın engellenmesi, başarıya nasıl gidilir? Çocuğun başarılı olduğu konu ve almış olduğu kararlar nasıl desteklenir? Özgüvenini arttırma, ona görev ve sorumluluklar verme ve fikrini alma konularında bilgiler verildi.
Seminerin açılışında konuşan Atatürk İlköğretim Okulu Müdürü Cemil Işık, “ Okulumuz sadece öğrencilere değil, her alanda eğitim veren, çevremizin sosyal ve kültürel kalkınmasına temel olacak faaliyetlerde bulunmaktadır. Sosyal okul kapsamında çeşitli konularda vereceğimiz eğitim faaliyetleriyle çevremizin kalkınmasına ve bilinçlendirilmesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz“ dedi.
Seminerde konuşan Kütahya Gençlik Danışma ve Sağlık Hizmet Merkezinde görevli Ebe Canan Tarık, konuların temelinde iletişim olduğunu vurgulayarak, ” Biz iletişim özürlü bir toplumuz. Kimse ne çocuğuyla konuşuyor nede eşiyle. 16 yaşına gelen gencinizin ancak arkasından bağırabilirsiniz. O da sizi dinlemez zaten. Evde eşler arası şiddet, çocuklar arası şiddet ya da annenin babanın çocuğa uyguladığı şiddet, sadece çocuğunuzun gözünde size karşı kin ve intikam tohumları ekmekten başka hiçbir işe yaramaz. Eğer gerçekten birilerini döverek terbiye edebilseydik şu anda revaçta olan bir sistem olurdu. Problemli olan gençlerin hepsi evlerinde fiziksel veya sözel şiddete ya da sosyal şiddete maruz kalmış gençlerdir. Biz sorunları sevgiyle çözelim diyoruz. Bir defa çocuğunuza iki günde bir olsun sarılın, gözlerinin içine bakın ve sevdiğinizi söyleyin. Bu çok basittir. “ Seni seviyorum oğlum, kızım “ Neden seviyorsun? Oğlumsun, kızımsın benim için değerlisin. Notun iyi olduğu için, başarılı olduğun için değil, güzel olduğun ve birilerinden farklı olduğun için değil, benim kızım, benim oğlum olduğun için seni seviyorum. 1–2 ay sonra çocuğunuz zaten size geri gelecektir. O size sevdiğini söyleyecektir. Bu sevgi bağını lafla başlatın, fiziksel olarak sarılmayla devam ettirirseniz çocuk sizde doyarsa hem sevgiye doyar, hem
iletişiminiz güçlü olursa, ergenlik dönemini çok rahat atlatırsınız” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com