Hisarcık'ta öğrencilere "Sınav kaygısı ve baş etme yöntemleri" semineri

Hisarcık'ta öğrencilere "Sınav kaygısı ve baş etme yöntemleri" semineri
Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde, Gençlik Danışma ve Sağlık Hizmet Merkezi tarafından Atatürk ilköğretim okulu 8. Sınıf öğrencilerine yönelik " Sınav kaygısı ve baş etme yöntemleri " konulu seminer verildi.

Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde, Gençlik Danışma ve Sağlık Hizmet Merkezi tarafından Atatürk ilköğretim okulu 8. Sınıf öğrencilerine yönelik " Sınav kaygısı ve baş etme yöntemleri " konulu seminer verildi.
Kütahya Gençlik Danışma ve Sağlık Hizmet Merkezinden Ebe Canan Tarık ve Hemşire Nihal Köse tarafından sinevizyon gösterisi eşliğinde Atatürk ilköğretim okulu 8. Sınıf öğrencilerine “ Sınav kaygısı ve baş etme yöntemleri “ konularında bilgiler verildi.
Seminerde konuşan Kütahya Gençlik Danışma ve Sağlık Hizmet Merkezinde görevli Ebe Canan Tarık, Gençlik Danışma ve Sağlık Hizmet Merkezlerinin 10-24 yaş grubu gençlere sağlıkla ilgili her türlü sorununda başvurabileceği bir merkez olduğunu vurgulayarak, "Daha önceki dönemlerde 6 ve 7. Sınıflara ergenlik dönemi ile ilgili bilgiler aktardık. Sizlere hem ergenlik dönemi, ergenlik döneminde fiziksel büyüme, psiko sosyal gelişim konularını işleyeceğiz. Ama ondan önce sizlere SBS sınavları yaklaştığı için Sınav kaygısını işleyeceğiz. Önce kaygının tanımını yapalım, ondan sonra neden kaygılanırız? Bununla nasıl baş edebiliriz? Onlara gireceğiz. Kaygı bilmediğimiz bir durum karşısında vücudumuzun göstermiş olduğu bir tepkimedir aslında, bilmediğimiz bir olaya karşı bir korkudur. Ama biz sınavı biliyoruz. Ondan niye kaygılanıyoruz? Çünkü istediğimiz bir sonuç var. Bizim istediğimiz bir başarı var. Ailemizin bizden beklediği bir başarı var. Hayatımıza yol verecek bir başarıyı elde etmek için bu sınava girmek ve iyi sonuç almak zorundayız. O yüzden gençlerimizde sınava girmeden önce bir kaygı, bir heyecan ve korku oluyor. Kaydırırız mesela. Aslında kaydırmayacak genç ama korkusu var, bir sıkıntısı var, onu o şekilde yansıtıyor. Sınav kaygısı aslında kötü bir şey değil. Olumluya çevirirsek bizi başarıya götürecektir. Eğer bir gençte hiç kaygı yoksa “ Ben SBS’ye gireceğim hiçbir şey hissetmiyorum “ diyorsa, o gençte ya umursamazlık vardır, ya da onun için sınavlar çok önemli değildir. Bizlerin bu sınav kaygısını olumluya çevirmemiz lazım. Niye olumluya çevireceğiz? Çünkü bize başarı lazım. Başarının ölçütü kişiye özeldir. Arkadaşımızla kıyaslamamalıyız ve kendimizle yarışmalıyız. Almamız gereken bir puan var. Almamız gereken bir puana ulaşırken de belli bir barajı aşmamız gerekiyor. Yarışırken yanınızdaki arkadaşınızla, kuzeninizle ya da akrabanızla değil biz kendimizle yarışacağız” diye konuştu.

Daha sonra öğrencilere “Ergenlik dönemi, ergenlik döneminde fiziksel büyüme ve psiko sosyal gelişim“ konularında da bilgiler verildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com