Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah'tan Suriye değerlendirmesi

Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallahtan Suriye değerlendirmesi
Hizbullah Genel Sekreteri Nasrallah:

BEYRUT (AA) - Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, birçok Arap ülkesinin muhalefetin yanında göründüğünü ancak, masa altından Suriye rejimi ile görüştüklerini belirtti.

Lübnan merkezli Es-Sefir gazetesine konuşan Hizbullah lideri Nasrallah, Arap ülkelerinin "masa altından Suriye rejimiyle gürüştüklerini" ileri sürerek, "Birçok Arap ülkesinin muhalefetin yanında göründüğünü ancak masa altında rejimin bir an önce zafer kazanmasını istediklerini biliyorum. Biz seninleyiz... Sabret... diyorlar" dedikleri iddiasında bulundu. 

"(Lübnan'daki) bombalı terörist eylemler büyük ölçüde azaldı. Hizbullah'ın savaşta Suriye rejimi ile işbirliği yapmasından tabanı rahatsız değil" diyen Nasrallah, Suriye rejimine muhalif olan 14 Mart Hareketi yanlılarından da Lübnan'ı ''terörist ve tekfirci gruplardan korudukları" gerekçesiyle destek aldıklarını söyledi.

- "Suriye rejimi devrilme tehlikesini atlattı"

Nasrallah, "Suriye rejimi ve devleti devrilme tehlikesini atlattı" diyerek, muhalefetin büyük bir savaşa gücü yetmeyeceğini ancak kendisini ''finanse eden ve silahlandıran'' ülkeler olduğu müddetçe sadece yıpratma savaşı yürütebileceğini savundu.

Savaşla geçen 3 yılın Esed rejiminin zayıf olmadığını ve halk desteğine sahip olduğunu gösterdiğini iddia eden Nasrallah, Suriye'nin bölünme tehlikesini atlattıktan sonra Hizbullah'ın burada savaşın bitmesini istediğini kaydetti.

Kırım krizinin sonlanmasının ardından Rusya'nın, Suriye rejimini destekleyen tutumunun daha da güçleneceğini ileri süren Nasrallah, uluslararası toplumunun çoğunlukla Suriye'de siyasi çözümü benimsediğini dile getirdi.

Nasrallah, Suriye'deki savaşın demokrasi, adalet ve yolsuzlukla mücadele amacıyla değil, Suriye'nin duruşunu değiştirmeyi hedeflediğini ve Esed rejiminin aldığı bazı tekliflerin de buna delil olduğunu ifade etti.

- Suriyeli muhaliflerin Lazkiye ve Keseb'te ilerlemesi

Hatay sınırında yer alan ve muhaliflerin ele geçirdiği Lazkiye kentinin Keseb kasabası ve çevresinde yaşanan çatışmalara ilişkin de konuşan Nasrallah, burada yaşananların büyük savaş olarak isimlendirilemeyeceğini söyledi.   

Suriye'nin güneyinde ve kuzey sınırında yaşanan gelişmelerden bir endişe duymadıklarını kaydetti.

- İsrail devriyesine yönelik saldırı

Hizbullah lideri Nasrallah, Lübnan-İsrail sınırında devriye gezen İsrail askerlerine yönelik düzenlenen mayınlı saldırının sorumluluğun kendilerine ait olduğunu açıklarken, bunun İsrail'in Lübnan-Suriye sınırında yer alan Centa köyünde Hizbullah'a ait bir yeri vurmasına karşılık yapılan bir eylem olduğunu aktardı.

Öte yandan Nasrallah, Körfez kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Suudi Arabistan'ın birkaç ülkeye bölünmesi yönünde ABD'de ciddi tartışmalar olduğunu ileri sürdü.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com