Hizbullah'ın kaçırdığı papaz öldü!

Hizbullah'ın kaçırdığı papaz öldü!
Diri diri toprağa gömülüp kendi imkanları ile kurtulan Papaz kansere yenik düştü...

1994 yılında Hizbullah Terör örgütü tarafından diri diri toprağa gömülen ancak kendi imkanları ile kurtulan Papaz Melke Tok kansere yenik düştü. Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Papaz için köy Kilisesinde yapılan ayinden sonra Papaz Melke Tok köy kilisesinde defnedildi.

Papaz Melke Tok için İdil'in Öğündük köyünde düzenlenen cenaze törenin katılan Adıyaman Süryani Metropoliti Malke Ürek, "Bugün çok değerli Papazlarımızdan bir tanesini ebediyete gönderdik ve onun üzüntüsünü yaşıyoruz" dedi.
Gazetecilerin sorusu üzerine bölgedeki gelişmelerle ilgili olarak ise "Bölgede yaşananlar üzüntü vericidir. Biz Süryaniler, Kürtler ve Türkler bu ülkenin vatandaşlarıyız" dedi.

Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı ve Süryanilerin yaşadığı Öğündük Köyü Papazı Melke Tok kanser tedavisi gördüğü Almanya'nın Heidelberg Hastanesinde hayatını kaybetti. Ekim 2010 tarihinden bu yana Almanya'da tedavi gören Papaz Melket Tok 14 Ağustos'ta hayatını kaybettikten sonra cenazesi 16 Ağustosta Öğündük köyüne getirildi. Öğündük köyü ve çevre köylerdeki köylüler tarafından sevilen Papaz Melke Tok için bugün St.Mor Jakob Kilisesinde bir tören düzenlendi. Öğündük Köyünde düzenlenen törene Süryani topluluğunun ruhani liderlerinden Turabidin Metropoliti Timoteus Samule Aktaş, Mardin Metropoliti Saliba Özmen, Adıyaman Metropoliti Melki Ürek, Berlin Ruhani Lideri ve St.Mor Jakob Kilisesi papazı Abuna Murat Üzel, İdil Belediye Başkanı Resul Sadak ile yurt içi ve yurt dışından çok sayıda Süryani vatandaş katıldı.

Görev yaptığı kilisede düzenlenen cenaze töreninde kilisede geniş katılımla yapılan ayinden sonra Papaz Melki Tok'un cenazesi zılgıtlar ve dualar eşliğinde kilisede defnedildi. Cenazenin defnedilmesinden sonra Melke Tok'un eşi Gazale Tok ve çocukları taziyeleri kabul etti. 78 Yaşında kansere yenik düşen Papaz Melke Tok için düzenlenen cenaze töreninden sonra gazetecilere açıklama yapan Adıyaman Metropoliti Melki Ürek, "Bugün burada bulunmamızın nedeni Papaz Melke Tok'u ebediyete uğurlamak içindir. Papaz Melke Tok bu köyün çalışkan ruhanisiydi ve iyi bir din adamıydı. Hem köylüleri tarafından hem de çevre köylerde yaşayan Müslüman vatandaşlar tarafından sevilen bir insandı. Ölümü hepimizi derinden üzmüş ve aramızdan ayrılmıştır" dedi.

Gazetecilerin soruları üzerine bölgedeki gelişmeler hakkında da kısa bir açıklama yapan Süryani Metropoliti Melki Ürek, "Biz Süryaniler, Kürtler ve Türkler bu ülkenin vatandaşlarıyız. Bu vatandaşlardan biri en ufak bir sıkıntı duyduğu zaman bizim uykumuz kaçıyor. Yaşananlar hepimiz için acı verici bir olaydır. Bizim bundan çıkabileceğimizi ve buna bir anlam verebileceğimizi sanmıyorum. Dileğimiz hiçbir kan dökülmesin. İnsanların barış içerisinde bir arada yaşamasını arzuluyoruz. Birlik ve beraberliği korumalarını ve birbirlerine saygı duymalarını istiyoruz. İster Müslüman ister Hıristiyan olsun birbirine saygı duyulmalıdır. Onun için bizim barıştan yana olmamız lazım ve barışı yaygınlaştırmamız lazım" dedi.

Cenaze Töreni için Berlin'den İdil'e gelen Berlin Ruhani Lideri ve St.Mor Jakob Kilisesi papazı Murat Üzel ise "Ben burada doğup büyüdüm ve liseyi Türkiye'de okudum. Papaz Melke Tok hem iyi bir din adamı hem de benim Öğretmenim sayılırdı. Çünkü küçükken bende onun yanında eğitim görmüştüm. Bugün bizim için çok acı bir gün. Midin köyü için çok büyük bir üzüntü ve üzüntümüz çok büyük. Ama Allah'a çok şükür bugün Metropolitler, rahipler, Papazlar ve vatandaşlarında katıldığı bir cenaze töreni ile değerli Papaz Melke Tok'u defnetmiş bulunmaktayız.Bu katılımdan dolayı da acımız bir nebzede olsa hafiflemiş durumda.Ben bu anlamda bugün buraya gelen ve acımızı paylaşan herkese ve siz değerli basın mensuplarına da teşekkür ediyorum" dedi.

Yedi çocuk babası Papaz Melke Tok 1933 yılında Öğündük köyünde doğdu. 5 Şubat 1961 yılında Papazlığa atanan Melke Tok 1994 yılında Hizbullah Terör Örgütü tarafından kaçırılmış ve diri diri mezara gömer gibi taş yığınları altına bırakıldı. Üç gün boyunca taş yığınları altında yaşam mücadelesi veren Papaz Melke Tok kendi imkanları ile bu taş yığınlarının altından kurtulmayı başarmıştı. 28 Yaşında papazlığa başlayan ve 50 yıldır Öğündük (Midin) köyündeki kilisede görev yapan Melke Tok Ağustos 2010 tarihinde Ankara Hacettepe Hastanesinde kanser hastalığı teşhisi konuldu.Kanser'e yakalandıktan iki ay sonra tedaviye başlayan Tok,14 Ağustos 2011 tarihinde tedavi gördüğü Almanya'nın Heidelberg Hastanesinde hayatını kaybetmişti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com