“Hızlı kilo vermek mümkün değil”

“Hızlı kilo vermek mümkün değil”
Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğretim görevlisi Abdülkadir Hızal, istendiği zaman hızlı şekilde kilo verilemeyeceğini belirterek, "Geçici diyetler işe yaramaz, daha çok kilo aldırır ve metabolizmanın bozulm

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) öğretim görevlisi Abdülkadir Hızal, istendiği zaman hızlı şekilde kilo verilemeyeceğini belirterek, 'Geçici diyetler işe yaramaz, daha çok kilo aldırır ve metabolizmanın bozulmasına yol açar' dedi.
Üniversite öğrencilerine 'Kilo kontrolü' konulu konferans veren Hızal, temel beslenme bilgilerini bilmeden kilo kontrolünün sağlanamayacağını ifade ederek, 'Kilo hiçbir zaman hızlı şekilde verilemez. Kilo vermek için uygulanan geçici diyetler, kesinlikle işe yaramaz. Aksine daha çok kilo aldırır ve kişinin metabolizmasının bozulmasına yol açar. Bu yüzden beslenme alışkanlıkları değiştirilmeli” diye konuştu.
Kilo vermede iki temel unsurun bulunduğunu dile getiren Abdülkadir Hızal, şunları söyledi:
“Kilo vermek istiyorsak egzersiz yapmalı ve beslenmemize dikkat etmeliyiz. Haftada ortalama 150 dakika egzersiz yapmak, yaklaşık olarak bin kalori harcamamızı sağlar. Bu sayede de yılda 7.5 kilo verebiliriz. Dört temel besin grubu olan süt, et, tahıl, sebze ve meyvenin her öğünde uygun miktarlarda tüketilmesi önemli. Gün içinde öğün atlamadan beslenilmeli. Diyet, kısıtlamadan hayat şeklini değiştirmektir. Bu yüzden kilo vermek için vücudumuz için yararlı olan besinlerden değil, zararlı olan besinlerden kesintiye gitmeliyiz. İşlenmiş besinler yerine doğal besinleri tercih etmeliyiz. Günlük şeker ve karbonhidrat ihtiyacımızı işlenmiş şekerden karşılamak yerine meyvelerden karşılamalıyız. Ayrıca, yemeklerde fazla tuz da kullanmamalıyız. Gün içinde tükettiğimiz ekmek ve yemeklerde kullandığımız salça, tuz ihtiyacımızı karşılamak için yeterlidir. Bu yüzden ayrıca tuz tüketmemeliyiz.'
Damarları korumak için 'Omega 3' yağının tüketilmesi gerektiğini, bu yağın da balık, ceviz ve semizotu gibi besinlerden karşılanabileceğini vurgulayan Hızal, kilo vermek için uygulanan diyetlerde yağ kullanımının kesilmemesi gerektiğini, aksi takdirde bağışıklık sisteminin zayıflayıp metabolizmanın bozulabileceğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com