Hizmet sektörü ile tanıtım toplantısı yapıldı

Hizmet sektörü ile tanıtım toplantısı yapıldı
İşveren Hizmet Sektörüne Yönelik İşkur Hizmetlerinin Tanıtım Toplantısı Kütahya Valisi Kenan Çiftçi’nin katılımı ile yapıldı.
     İŞKUR ile işverenler arasındaki ilişkileri geliştirmek maksadıyla, kurum faaliyetlerini ve hizmetlerini tanıtmak, işyerlerinin istihdam gelişimini izlemek, işverenlerin ihtiyaçlarını belirlemek, 6111 sayılı torba kanununda işveren teşviklerinin tanıtımı,  işbaşı eğitimi, istihdam garantili kurslar, iş arama hizmetlerinin tanıtımı, işverenlere iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerini tanıtmak amacıyla işveren hizmet sektörü temsilcileri ile ilgili tanıtım toplantısı Kütahya Valisi Kenan Çiftçi’nin katılımı ile 08 Haziran 2012 Cuma günü saat 09.30’da Çınar Otelde yapıldı.
     İşkur hizmetleri ile ilgili genel bilgiler veren ve akabinde işverenlere yönelik olarak yürütülen çalışmalar hakkından bilgiler veren Çalışma ve İşkur Kütahya İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen’den sonra bazı eksik kalan maddi destekle ilgili Bakanlıkla görüştüğünü ve en kısa sürede geleceğini ve ay sonuna doğru ilimizde iş ve meslek danışmanlarının görev yapmaya başlayacağını açıklayan Kütahya Valisi Kenan Çiftçi; “Kütahya da birincisi biz balık tutmasını öğretmeye çalışıyoruz. İnsanlara kendi ayağının üstünde durmasını öğretmeye çalışıyoruz. İnsanı desteklersiniz ama nereye kadar destekleyeceksiniz? insana ne kadar para vereceksiniz? o bir yere kadar gider. Ama böyle sizlerin yanında çalışınca, iş sahibi olunca sizin ihtiyacınız olmasa bile aynı sektördeki aynı işi yapan farklı firmaların fabrikaların ihtiyaçlarını orada giderecektir. Yani eskilerin tabiriyle sizler ve bizler ortaklık yaparak insanların bileğine altın bilezik takıyoruz yani iş ve meslek öğretiyoruz. İnşallah bu mesleği öğrendikleri zaman kendisi de iş kurabilir, farklı sektörlerde çalışabilir, kendine özgüveni artabilir.” dedi.
Kütahya da işsizliğin fazla olmadığını genel manada bakıldığında boş alanların olduğunu hizmet sektöründe yetişen insanların Kütahya’ya artı bir değer katacağını ifade eden Vali Çiftçi sözlerine şöyle devam etti:
     “Kütahya’nın geleceğine baktığımızda inanın hem kendi alanlarınızda hem de diğer sektörlerde ciddi manada kalkınmakta olan ve çok ciddi manada işçi talebi olacak olan bir il görünümünde. Bütün veriler bunu gösteriyor. Bir ilin bundan 5 yıl önceki ihracat miktarı 200 milyon dolar. 6 yıl sonra bu 290 milyon dolara çıkmış. Aynı ille Kütahya’yı bu rakamlarla kıyasladığımızda Kütahya’nın ihracat oranları 70 ile 80 arasında oynarken aynı sürede Kütahya 160 milyon dolara yaklaşmış. Yani ikiye katlanmış. Öbür tarafa baktığımızda % 30 biz %50’yi bulmuşuz. Hakikaten Kütahya koşar adımlarla müthiş bir kalkınma planı içerisinde. İşverenlerde buna katkı vermiş oluyor. Ben tabi bu konuda destek veren arkadaşlara tüm içtenliğimle teşekkür ediyorum. İnşallah ayın 15’inden itibaren 13 tane iş ve meslek danışmanı göreve başlayacak. Bu önemli, çünkü geçen yıl işçiler bize iş bulun diye geliyordu, biz onlara iş bulmaya çalışıyorduk. Bu yıl işverenler bize işçi bul diye geliyorlar. Belki işçi var. Kendine ait, kendinin ihtiyacını görecek, kendi işini görebilecek işçi yok. İşte burada var olan işçi potansiyelini de biz burada yetiştirmiş olacağız. Bu şunu da getirecek yani bir Kütahya’ya göç Kütahya’ya insanda getirecektir. İnşallah Kütahya’yı sizlerin, bizlerin, diğer sektörlerin katkılarıyla çalışmalarıyla ciddi manada kalkındıracağız. Herkese altın bilezik takacağız.  Herkese balık tutmasını öğreteceğiz.”
     Termal turizm merkezinin geniş kapsamlı yönetmeliğinin çıkmak üzere olduğunu ve termal turizmde yatırım yapacak olanların 6. Bölge hangi teşviği alıyorsa Kütahya’da termal turizmle ilgili aynı teşvikleri, madenle ilgili aynı teşvikleri alacağını açıklayan Vali Kenan Çiftçi; “İnşallah ilimiz bu teşviklerle beraber kendi potansiyelini de harekete geçirerek, müteşebbis ruhunu da harekete geçirerek, sizler gibi çalışkan insanlara çok daha ileri gidebileceğini ümit ediyorum. Verilere bakıyorum, istihdam oranlarına, işsizlik oranlarına, ekonomiye katkı oranlarına ve hazinemize yani madenlerimize bakıyorum, kaplıca merkezlerimize bakıyorum, doğamıza, tabiatımıza bakıyorum bir gidişat yönüne baktığımda 2023’ü hedeflediğimizde Kütahya 2023’de ilk 10 il içerisine girecek. Bu onu gösterir. Bakın düne kadar bor madeninde Türkiye Dünyanın %73’ ne sahip bunun da % 49’u Kütahya’da diyorduk. Son bulunan madenlerle birlikte dünya bor madeninin % 90’ı Kütahya’da bulunanlarla beraber maden de müthiş bir patlama oldu. 
     Kütahya’nın her tarafı orman bu bile artı bir değer.  Yani Türkiye’de kişi başına 2500 metre kare orman düşerken Kütahya da 10 bin metrekare ve halende artmaya devam ediyor. Ama bu değerlerimizin biz kıymetini şimdiye kadar bildik ama şimdi bu bildiğimiz kıymeti yüze katlamamız lazım. Kütahya bunu hak ediyor.
     Kütahya’da yeni yapılan yeni yerleşim yerleri yoncalı termal merkezi, diğer termal merkezlerle birlikte ciddi manada hareketlenmeye başladı. Sadece hava alanı bile artı bir değer. Bunun yanında aslında önemli olan buranın dibine 4 bin dönüm büyüklüğünde endüstri bölgesi kuruyoruz. Bununla birlikte dünyanın her bir tarafından yatırımcının geldiği ve buralara yatırım yaptığı ve bunu da dünya ya pazarladığı bir kapı olarak görüyoruz.” dedi.
     Toplantıya Çalışma ve İş Kurumu Kütahya İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen ve hizmet sektörü temsilcileri katıldı.
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com