Hobi olarak başladı 5 yılda müzeye dönüştürdü

Hobi olarak başladı 5 yılda müzeye dönüştürdü
Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yaşayan Rasim Kaya'nın, asırlık kılıç, silah, mezar taşı, dikiş makinesi, semaver gibi malzemeleri sergilediği kültür evi büyük ilgi görüyor

KARS (AA) - HÜSEYİN DEMİRCİ - Sarıkamış ilçesinde yaşayan Rasim Kaya, hobi olarak başladığı asırlık kılıç, silah, mezar taşı, dikiş makinesi, semaver gibi malzemeleri sergilediği kültür evini müzeye dönüştürdü.

Kentte tarihi eşya ve tarım aletlerine olan merakı sayesinde zengin koleksiyona kavuşan Kaya, oluşturduğu kültür evinde Osmanlı-Rus Savaşı döneminden kalan eserleri sergiliyor.

Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri tarihi eşyalara, koleksiyon oluşturmaya çok meraklı olduğunu belirterek, Sarıkamış İnönü Mahallesi'nde beş yıl önce kiraladığı 3 odalı eski evinde asırlık malzemeleri topladığını söyledi.

"Sarıkamış Kültür Evi" adını verdiği mekanda ve bahçesinde hobi olarak sergilediği eşyaları turistlerin beğenisine sunduğunu, tarihe ve kültüre çok önem verdiğini vurgulayan Kaya, "Kendi çabalarımla çevre il, ilçe ve köylerden topladığım 100, 150 yıllık madeni paralar, şamdanlar, kılıçlar, silahlar, bakırdan yapılmış kazanlar, tavalar, eski radyo ve plaklar, tepsiler, gaz lambaları ve tarım aletleri gibi birçok objeyi burada sergiliyorum" dedi.

Kaya, sadece Türkiye'nin tarihi ve kültürüne ait eşyaları toplamadığını, Azeri, Rus ve Ermenilere ait eşyaları da toplayarak burada sergilediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ben aslında hobi olarak başladığım bu işin bu kadar büyüyüp ilgi göreceğini ummadım. Şu anda bu ev ve bahçesi tam bir müze haline geldi. Ben sadece kendi kültürümüze hizmet etmiyorum. Burada 100 yıl öncesinde yaşayan Ruslardan kalma mezar taşlarından, dikiş makineleri, semaverler, tarihi kılıç ve silahların hem bakımını yapıyorum hem de bunları koruyorum. Bu kültür evini ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler, çok önemli bir kültür hizmeti yürüttüğümü söylüyorlar, bende mutlu oluyorum. Yalnız ben tek başıma yeterli olamıyorum. Gönül ister ki kültürümüzü yaşatalım. Gelecek nesiller bunları görsün, bunu yaşatalım. Buradan kültür müdürlüğümüze sesleniyorum, kültür bakanlığından, başbakanlıktan bir destek olursa Sarıkamış'a çok güzel bir müze yapabiliriz."

Kültür evini ziyaret eden misafirlerden Murat Aydın da rahat huzurlu bir ortam olduğunu belirterek, son yıllarda otantik ortamlara büyük özlem duyulduğunu, insanın böyle yerlerde rahatladığını vurguladı.

Kültür evini ziyarete gelen konuklar için ayrıca yöresel yemek ve içecek ikramı sunuluyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com