Hocalar Beğenmedi İş Dünyası Bayıldı

Hocalar Beğenmedi İş Dünyası Bayıldı
Başbakan Erdoğan'ın açıkladığı Çılgın Proje Kanal İstanbul, gerekli bir proje mi? Türkiye'ye bir faydası olur mu? İşte akademisyenlerin ve iş adamlarının görüşü...

Bilim dünyası projeyi saçma, anlamsız, gereksiz, siyasi, pahalı gibi sözcüklerle eleştirdi. İşadamları, yeni iş sahaları yaratılacak, devletin malı değerlenecek, dış borcun ödenmesine kaynak olur gibi gerekçelerle tam destek verdi.

Erdoğan'ın açıkladığı 'Çılgın Proje' bilim insanlarını ve iş dünyasını böldü:

- Ahmet Vefik Alp (Mimar): Proje İstanbul'u ya uçurur ya bitirir.  İstanbul Manhattan olacak mı? Evet olur. Ancak aramızda fark var. Manhattan da tersine göç var ama İstanbul göç alıyor.

- Yılmaz Kuyumcu (Mimar): Karadeniz'le Marmara'yı birleştirmeyi amaçlayan proje anlamlı değil, saçma. Ekolojik sistemi tamamen etkiler. Ayrıca yeni bir fikir de değil.

ÇILGIN PROJE'NİN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

- Doğan Kurban: Herkes her şeyi söyleyebilir. 'Aya gideceğim' diyebilir. Ancak tüm detayları ortaya çıktığı zaman değerlendirilir.

- Nuran Evrensel (Mimar): Ülkemiz için ne varsa yanındayım. Kim yaparsa yapsın. Ancak yapılması gereken o kadar şey varken 2023'ü düşünmenin zamanı değil. 

- Tayfun Kahraman (Şehir Plancıları Dern. Bşk.): Siyasi proje. Kanal İstanbul'un geçeceği güzergahın doğal kaynakları su havzalarının olması nedeniyle tehlikeleri ortada. Bu güzergahın 3'üncü köprüyle de örtüştüğünü görüyoruz. İstanbul'a yeni yerleşim yerine mevcut binaların deprem açısından güçlendirilmesi daha doğru.

BAŞBAKAN PROJEYİ HAYRİ GÜLLE'DEN Mİ ÇALDI? İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

- Deniz Sözüdoğru (Grenpace İletişim Sorumlusu): Proje, Birleşik Arap Emirlikleri'nin ada kurma-kanal açma projelerini anımsatıyor. Gereksiz yere inanılmaz enerji harcanacak. Çimentosu, kumu için doğal alanlar tahrip edilecek.

- Salih Bezci (ATO Başkanı): Kanalın genişliği yer yer 500 metreye çıkartılarak buralara yat limanları yapılmalı. Benzer proje İzmit için de düşünülebilir. Neticede ülkeye katkı sağlayacak yatırımlar.

- Nurettin Özdebir (ASO Başkanı): 73 milyonun burada oluşacak ranttan nemalanması şartıyla projeyi destekliyorum.

- Serdar İnan (İnan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı): Bu kanallar üzerinde yapılacak lüks konutları yabancılara satmamız lazım. Türkiye'nin ne büyük madeni ne de petrolü var. İspanya'yı İspanya yapan Araplara sattıkları 400 milyar euroluk garimenkul. O kanalı yapma hakkını bana verin size 30 milyar dolar ödeyeyim.

'Montrö' gündeme gelebilir
- İlter Türkmen (Eski Dışişleri Bakanı): Geçişle ilgili güvenceler sağlanırsa uluslararası alanda itiraz gelmesi için sebep yok. Ancak, cevap bekleyen pek çok soru var. Her gemi geçebilecek mi? Özellikle savaş gemilerinin geçişi söz konusu olabilecek mi? Süveyş Kanalı paralı ve İran, savaş gemilerini buradan geçirip Suriye'ye götürmüştü. Kanal olunca tam bir serbestlik söz konusu oluyor. Montrö Boğazlar Sözleşmesi yeniden gündeme gelebilir. Yeni projeden geçişler ücretli mi olacak? Mevcut duruma göre gemiler klavuz kaptan almaları halinde sadece bir ücret ödüyor.

Deprem açısından risk yok
- Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu: Düşünülmesi gereken Marmara Denizi'nde olacak olası depremin büyüklüğüdür. Asgari ölçüde zarar görmek için bir 'tasarım depremi' çalışması yapılmalıdır. 

- Prof. Ahmet Ercan: Proje deprem riski taşımıyor. Karadeniz bağlantıları deprem açısından sakıncalı olan yerler değil.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com