Hocalı katliamına Taksim'de dev protesto

Hocalı katliamına Taksim'de dev protesto
Hocalı Katlima'nın yirminci yıldönümünde Taksim Meydanı'nda kitlesel bir protesto gösterisi yapılıyor.

Ermenistan yönetimine bağlı silahlı grupların Dağlık Karabağ Bölgesindeki Hocalı Kasabası'nda yüzlerce Azerbaycan vatandaşını katletmesinin yirminci yıldönümünde Taksim Meydanı'nda kitlesel bir protesto gösterisi yapılıyor.

Çeşitli Sivil Toplum örgütleri ve bazı siyasi partilerin destek verdiği gösteriye binlerce kişi katılıyor. Türk ve Azeri Bayrakları taşıyan kalabalık sık sık, "Tek Millet iki devlet Hocalı'ya adalet "sloganları atıyor. Türkiye ve Azerbaycan Milli Marşlarını ardı ardına söyleyen kalabalık, katliam kurbanları için de saygı duruşunda bulundu. 'Çırpınırdı Karadeniz' şarkısını söyleyen kalabalığın protesto gösterisi devam ediyor.
 
613 SİVİL AZERİ KATLEDİLDİ
 
26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Azeri siviller, Ermeniler tarafından toplu şekilde katledildi. Katliam, Ermenistan’ın 366’ncı Motorize Piyade Alayı’nın desteğindeki Ermeni güçleri tarafından gerçekleştirildi. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin resmi açıklamasına göre saldırıda 106’sı kadın, 83’ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azeri vatandaşı, Ermeniler tarafından öldürüldü. İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamı’nı ’Dağlık Karabağ’ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı’ olarak nitelendirdi.
 
HOCALI KATLİAMI YOZGAT'TA PROTESTO EDİLDİ
 
Yozgat Cumhuriyet Alanı’nda toplanan bir grup, Ermeni güçleri tarafından 26 Şubat 1992 yılında Azerbaycan’ın Hocalı Kasabası’nda yapılan katliamı kınadı.
 
Yaklaşık 50 kişilik grup, basın bildirisi okuduktan sonra ’Karabağ Türktür Türk kalacak’ sloganları atıp, Ermeniler tarafından yapılan katliamı protesto etti. Burada konuşan Bekir Korkmaz, Hocalı’da yapılan katliamın, orada yaşananların sadece Müslüman Türk oldukları için yapıldığını söyledi. Korkmaz, "Hocalı’da, Kıbrıs’ta, Balkanlarda ve Anadolu’da biz Müslüman Türk Milletine yapılanlar belgeleriyle ortadayken, soykırıma uğrayan bir milleti soykırımla suçluyorlar. Bu kara lekenin üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen TBMM olarak hala Hocalı katliamını tanımadık" dedi.
 
Protestocu grup, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni okuduktan sonra sessizce dağıldı.
 
’HOCALI KATLİAMI’NA ANTALYA’DA PROTESTO
 
Türk Kültür ve Avrasya Araştırma Platformu (Türk-TAV) üyesi yaklaşık 40 kişi, ’Hocalı katliamı’nı protesto için eylem yaptı. Ellerinde Türk ve Azerbaycan bayraklarıyla yürüyen grup, ’Erivan şaşırma, sabrımızı taşırma diye slogan lattı.
 
Bugün saat 12.00 sıralarında Muratpaşa Camii önünde toplanan grup, ’Türklere yapılan soykırımlar tanınsın’, ’Ya Karabağ ya ölüm, bitsin artık bu zulüm’, ’Dalga dalga akarız, Erivan’ı yakarız’ yazılı dövizler ile Türk ve Azerbaycan bayrakları taşıyarak Attalos Meydanı’na kadar yürüdü.(ugk)
 
Ayrıntılar gelecek...

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com