Hocalı Katliamının 22. yılı

Hocalı Katliamının 22. yılı
Ankara'da yaptırılan Hocalı Şehitler Anıtı, TBMM Başkanı Çiçek, Azerbaycan Milli Meclis Başkan Yardımcısı Asgarov ve Büyükelçi Bagiror'un katılımıyla açıldı

ANKARA (AA) - Hocalı Şehitler Anıtı'nın açılış töreni Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Azerbaycan Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Ziyafet Asgarov, Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Faig Bagiror ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzeyli katılımcıyla gerçekleştirildi.

Ankara'de gerçekleştirilen açılış töreninde konuşan Azerbaycan Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Asgarov, "1992 yılında insanlığa karşı büyük bir cinayet işlenmiştir. Herbir Azerbaycan vatandaşının yüreğinde bunun acısı halen devam etmektedir" dedi. 

Asgarov, "Ben eminim ki Dağlık Karabağ sorunu elbet barışla sonuçlanacaktır ama herbirimizin kalbinde olan bu yara, hiçbir zaman kapanmayacaktır. Çünkü bu olay tam anlamıyla bir soykırımdır. Maalesef ki bazı dünya devletleri ve uluslararası kuruluşlar bunu bir soykırım olarak tanımadılar. Bugün asıl tartışmamız gereken mesele bu soykırımı işleyenlerin uluslararası bir mahkeme kurularak cezalandırılmasının gerekliliğidir. Bugün işgal devam ettiği gibi Ermenistan terör devleti olamaya da devam etmektedir. Ermenistan'da terör, bir devlet politikasıdır" diye konuştu.

-"Zayıfların sesi işitilmiyor"-

Ermenistan'ı yönetenlerin 1992'de Hocalı Katliamını işleyenlerle aynı kişiler olduğuna dikkati çeken Asgarov, "Bunlara karşı tüm Türk dünyası birlik olmalıdır. Biz ne kadar birlik olursak o kadar güçlü oluruz, ne kadar güçlü olursak sesimiz o kadar çok işitilir. Bugün uluslararası hukuk, güçlünün yanındadır. Kimin gücü varsa o haklıdır. Zayıfların sesi işitilmiyor. Allah Türkü korusun, Allah Azerbaycan'ı korusun. Allah Türkiye'yi korusun. Allah şehitlerimize rahmet eylesin" dedi.

Açılış töreninde konuşan Azerbaycan Büyükelçisi Bagirov, "Hocalı katliamı modern çağda Azerbaycan halkına ve bütün insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. 1994 yılından beri Azerbaycan Cumhuriyeti yönetimi ve Azerbaycan toplumu, Hocalı Katliamı başta olmak üzere Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı katı milliyetçi, ideolojik amaçlarla işlemiş olduğu suçların, bütün dünya kamuoyu tarafından bilinmesi, kınanması ve adaletin yerini bulması için çalışmaktadır" ifadesini kullandı.

Hocalı Şehitler Anıtı'nının yapımında emeği geçen herkese teşekkür ettiğini belirten Bagirov, Ankara'nın önemli ilçelerinden Keçiören'de bu anıtın yükseltilmesinin, şehitlerin ruhuna yönelik en büyük saygı olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür eddi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com