Hollanda'da aşırı sağcı Wilders'in ayrımcı ifadelerine tepki

Hollandada aşırı sağcı Wildersin ayrımcı ifadelerine tepki
100'den fazla kişi Wilders hakkında ayrımcı ifadeleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu

LAHEY (AA) - Hollanda’da daha çok İslam ve Müslüman karşıtı tutumuyla tanınan aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in bu ülkede yaşayan Faslılara yönelik yaptığı ayrımcılık içeren açıklamalar toplumda büyük tepki topladı.

Faslılar Danışma Kurumu’nun girişimiyle başlatılan yargı sürecinde şimdiye kadar 100’den fazla kişi Wilders hakkında suç duyurusunda bulundu. Başta siyasiler olmak üzere toplumun büyük kesimi aşırı sağcı politikacıdan sözlerini geri almasını istedi. Wilders’in partisinden bir milletvekili ise açıklamalara tepki olarak istifa etti.

Aşırı sağcı politikacı geçen hafta yaptığı açıklamada Hollanda’da yaşayan Faslıların sayısının azalmasını istemişti. Wilders, yerel seçim sonuçlarıyla ilgili iki gün önce düzenlenen parti toplantısında üyelere, "Hollanda’da çok mu, az mı Faslı istiyorsunuz?” sorusunu sormuş, salondakiler bir ağızdan  "Az, az" diye karşılık vermişti.

Wilders’ın sözlerini eleştiren Başbakan Markt Rutte, prensip olarak hiçbir partiyi dışlamamalarına rağmen PVV’nin açıklamalarını tasvip etmediklerini söyledi. Başbakan, PVV’nin bu yöndeki politikası sürdüğü müddetçe bu partiyle işbirliği yapmalarının mümkün olamayacağını ifade etti.

Mecliste temsil edilen hemen hemen tüm siyasi parti liderleri aşırı sağcı politikacıyı sert sözlerle eleştirirken, Wilders’ın partisinden milletvekili Roland van Vliet istifa ettiğini açıkladı. Yeşil Sol Partisi ise konuyu meclis gündemine taşıyacaklarını bildirdi.

Wilders’in açıklamaları farklı toplum kesimlerinden de tepki topladı. Yahudi Merkezi Danışma Kurumu ile Hollanda Protestan Kiliseler Birliği, ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, sözlerin ayrımcılık içerdiğini ve bunun kabul edilmesinin mümkün olmayacağını bildirdi. Bazı kiliselerde pazar günü yapılacak ayinlerde Wilders’in sözlerinin eleştirilmesi bekleniyor.  

Daha önce de benzer eylemlere imza atan Wilders’in özellikle 2008 yılında çektiği Müslümanlara hakaret içeren "Fitne" adlı filmi büyük tepki toplamıştı. Bu kapsamda 2011 yılında Müslümanlara karşı kin ve nefrete yol açtığı gerekçesiyle yargılanan Wilders suçsuz bulunmuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com