-Hollanda'da "Avrupa'dan Türkiye ekonomisine bakış" konulu konferans

-Hollandada Avrupadan Türkiye ekonomisine bakış konulu konferans
AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Bolat:

LEİDEN (AA) - AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Ömer Bolat, Türkiye’nin, sık sık hükümetlerin değiştiği koalisyon dönemlerinden sonra iktidara gelen AK Parti hükümetiyle istikrara kavuştuğunu söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Hollanda şubesinin düzenlediği “Avrupa’dan Türkiye ekonomisine bakış” konulu konferansta konuşan Bolat, birçok ülke son yıllarda ortaya çıkan ekonomik krizden etkilenmesine rağmen Türkiye’deki büyümenin devam ettiğini kaydetti.

Leiden Üniversitesi’nde düzenlenen ve Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Sadık Arslan ile Rotterdam Başkonsolosu Togan Oral’ın da takip ettiği konferansa Bolat’ın yanı sıra  İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ömer Cihad Vardan, MÜSİAD Yurtdışı Teşkilatlanma Komisyonu Başkanı Alper Esen, gazeteci Sami Özey ile MÜSİAD Hollanda Başkanı Ali Bekdur katıldı.

Türkiye ekonomisinin büyüklük olarak dünyada 16’ncı, Avrupa’da ise 6’ncı sırada olduğunu hatırlatan Bolat, “Türkiye son 11 yılda siyasi ve ekonomik istikrar yakaladı. Ekonomimiz yıllık yüzde 5,1 oranında artış gösterdi. Kişi başı milli gelirimiz 3 bin 200 dolardan 11 bin dolara çıktı. İhracatımız 4 kat arttı. Biz komşularımızın da Avrupa’nın da ekonomisinin gelişmesini istiyoruz. Çünkü bu büyüme bize de olumlu yansır” diye konuştu.

Türk parasının itibar kazandığı, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye yatırım yapılabilir notu verdiği bir dönemde bazı olayların baş gösterdiğine değinen Bolat, şöyle konuştu:

“Türkiye çok önemli bir ülke. Ülkemiz üzerinde hesapları olanlar var. Birileri ayağımıza çelme takmak istiyor. Bugünlere kolay gelmedik, birbirimize düşersek hakim ülkeler bizi yer. Bu tuzaklara düşmemeliyiz. Halk en büyük hakem, dolayısıyla 30 Mart’ta alacağımız her türlü sonucun başımızın üzerinde yeri var. Demokrasi sadece batı ülkeleri için geçerli değil biz de demokratik teamülleri yaşamak istiyoruz. Sandık en büyük hakemdir. Milletimiz demokrasiyi içselleştirdi, Türkiye’nin geleceği aydınlık olacak inşallah.”

İKV Başkanı Vardan da konuşmasında, Türkiye’nin AB üyeliği üzerinde durdu.

AB sürecini uzun ince bir yola benzeten Vardan, iş dünyası olarak 2004’te başlatılan müzakere sürecinin başarıyla tamamlanmasını arzuladıklarını ve buna destek verdiklerini söyledi.  

Bu sürecinin son dönemde hızlandığını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014’ü AB yılı ilan ettiğine değinen Vardan, bu konuda Avrupa’da ikamet eden Türk işadamları ve toplumundan da destek beklediklerini dile getirdi.

MÜSİAD Hollanda Başkan Yardımcısı Abdurrahman Akbulut ise programda Hollanda ekonomisine ilişkin bir sunum yaptı. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com