Hollanda'da hükümet tehlikede

Hollanda'da hükümet tehlikede
Azınlık hükümeti çoğunluğu kaybetti, muhalefet erken seçim istedi.

Hollanda'da aşırı sağcı Geert Wilders'ın lideri olduğu Özgürlük Partisi (PVV) milletvekili Hero Brinkman, partisinden ayrıldı.

Son dönemlerde Wilders'a karşı yaptığı eleştirileriyle gündeme gelen Brinkman, Lahey'de düzenlediği basın toplantısında, istifa dışında başka seçeneğinin kalmadığını söyledi.

Mecliste bağımsız milletvekili olarak görev yapacağını kaydeden Brinkman, iktidardaki azınlık hükümetine destek vermeye devam edeceğini açıkladı. Brinkman'ın desteği azınlık hükümeti için hayati önemde.

İktidarı oluşturan Liberal Parti (VVD) ile Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) ve onlara dışarıdan destek veren Özgürlük Partisi'nin şu anda toplam sandalye sayısı mecliste çoğunluğu oluşturmaya yetmiyor. Brinkman'ın desteğini çekmesi durumunda hükümet düşme tehlikesi yaşayabilir.

Aynı zamanda Kuzey Hollanda Eyalet meclisi üyeliği de yapan Brinkman, birçok kez parti politikaları konusunda Wilders ile karşı karşıya geldi.

Brinkman'ın, en son medyaya yansıyan bir elektronik postasında, partisinin açtığı, Orta ve Doğu Avrupalı göçmenlerle ilgili şikayetleri toplamayı amaçlayan internet sitesine karşı olduğu belirtilmişti.

Muhalefet Erken Seçim İstiyor

Bu arada hükümetin, istifanın ardından meclis çoğunluğunu kaybettiğini ileri süren muhalefet partilerinde ise erken seçim sesleri yükseldi.

Ülkenin ekonomik anlamda zor günler geçirdiğine işaret eden Sosyalist Parti (SP) lideri Emile Roemer, en kısa zamanda erken seçim kararı alınması gerektiğini söylerken, ana muhalefetteki İşçi Partisi (PvdA) lideri Diederik Samsom da Başbakan'ın Kraliçe'ye istifasını sunmasını istedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com