Hollanda'nın gündemi Gezi Direnişi

Hollanda'nın gündemi Gezi Direnişi
Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, Gezi protestolarıyla başlayan süreçte Türkiye'de düşünce ve basın özgürlüğüne yönelik baskıların “kaygı verici boyutlara” ulaştığını söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Timmermans, Gezi protestolarıyla başlayan süreçte Türkiye'de düşünce ve basın özgürlüğüne yönelik baskıların “kaygı verici boyutlara” ulaştığını, Türk polisinin protestoculara yönelik “orantısız güç kullanımının” soruşturulması konusunda hükümetin herhangi bir adım atmadığını söyledi. Hristiyan Demokrat Parti (CDA) Milletvekili Pieter Herman Omtzigt'in Türkiye'deki Gezi protestolarına ilişkin soru önergesini yanıtlayan Timmermans, Gezi protestolarına ilişkin son bilgileri aktardı. Gezi protestoları sonrası özellikle basın özgürlüğü konusunda yaşanan sıkıntıları yakından izlediğini belirten Timmermans, Gazetecileri Koruma Komitesi verilerine göre, dünyada en fazla tutuklu gazetecinin Türkiye'de bulunduğunu kaydetti. Timmermans, Gezi protestoları sonrasında 3 bin 600 kişinin gözaltına alındığını, büyük bölümünün 48 saat içinde bırakıldığını ve 160 civarında göstericinin de savcılık kararıyla tutuklandığını bildirdi. 

GEZİ’NİN MÜZAKERELERE YAKLAŞIMDAKİ ETKİSİ

Gezi protestolarının bilançosunu da 5 ölü ve 180 ağır yaralı olarak veren Timmermans,, birkaç bin kişinin de hafif yaralandığına dikkat çekerek, şu bilgileri verdi: 

“AB ülkeleri, Avrupa Parlamentosu, Avupa Komisyonu ile birlikte AB Dış Politika Sorumlusu Catherine Ashton ve Genişlemeden Sorumlu Üye Stefan Füle, polisin göstericilere yönelik aşırı güç kullanımına ilişkin ayrıntılı bir araştırmada ısrar etti. Soruşturma konusunda herhangi bir gelişme, ilerleme yok. Türk Milli Ombudsmanı da dahil olmak üzere bu tür çalışma konusunda net bir resim yok.” 

Timmermans, CDA'lı parlamenter Omtzight'in, “Bakan Egemen Bağış'ın protestocuları 'terörist' olarak gördüğü gerçeğini dikkate aldınız mı?” sorusuna da, “Evet” diye yanıt verdi. 

Hollanda, Gezi protestocularına yönelik polis müdahalesi ile ilgili kapsamlı ve tarafsız bir inceleme yapılmadan, Türkiye - AB üyelik müzakerelerine başlanmasını istemiyor.(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com