Hollande ve Obama'dan yatırımları artırma kararlılığı

Hollande ve Obama'dan yatırımları artırma kararlılığı
ABD ve Fransa karşılıklı olarak yatırımları artırma ile Transatlantik Ticaret ve Yatırım Otaklığı Anlaşmasını imzalama kararlılığında

ABD ve Fransa arasındaki görüşmelerin ekonomiyle ilgili bolümünde karşılıklı olarak yatırımların artırılması ve ABD ile Avrupa Birliği arasındaki Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) görüşmelerinin tamamlanıp, imzalanmasındaki kararlılık öne çıktı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile ABD Başkanı Barack Obama arasındaki görüşmelerde ABD ile Avrupa Birliği arasında müzakereleri devam eden TTIP Anlaşması da gündeme geldi.

Hollande, ortak basın toplantısında bir soru üzerine, ABD Kongresindeki tartışmalardan ve kaygılardan haberdar olduğunu belirterek, iki tarafın da karşılıklı görüşlere ve çıkarlara saygılı olduğunu ifade etti. Genel prensiplerde anlaşmanın önemli olduğunu vurgulayan Hollande, anlaşmanın imzalanma zamanının daha sonra gündeme geleceğini söyledi.

ABD Başkanı Obama ise dünyayı derinden etkileyen 2008 finansal krizinden sonra yeterli tedbirlerin alınıp alınmadığı yönündeki bir soruya, kriz sonrası ülkelerin çabuk davranıp gerekli tedbirleri aldığını ancak ülkesinin yaşadığı sıkıntılarla Avro Bölgesinin problemlerinin birbirinden farklı olduğunu belirtti. Obama, buna karşılık gerek Avrupa gerekse Fransa'nın özellikle geçen yıl yapısal reformlar konusunda önemli adımlar attığının altını çizdi.

ABD'de başta insan kaynağını geliştirme ve inovasyon alanlarında olmak üzere rekabetçi ve yüksek teknoloji içeren yatımları teşvik edecek tedbirleri aldıklarını anlatan Obama, altyapı yatırımlarına da özel bir önem verdiklerini belirtti. Obama, daha fazla Amerikan fırmasını Fransa'da, daha fazla Fransız şirketini de ABD'de yatırım yapmaya davet etti.

Muhabir: Ali Siret Dinç
Yayınlayan: Murat Taydaş

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com