Hollande yemin ediyor

Hollande yemin ediyor
Fransa'da gözler bugün Elyzee Sarayı'nda düzenlenecek devir teslim töreninde. Yeni Cumhurbaşkanı François Hollande, bugün yemin ederek resmen göreve başlayacak.

Hollande, François Mitterand'ın ardından 1995'ten beri göreve gelen ilk sosyalist Cumhurbaşkanı oluyor. Yemin töreninin mümkün olduğunca sade olması isteyen Hollande, sadece 30 kişiyi davet etti. Törende Hollande'ın hayat arkadaşı Valerie Trieveyle ve çocukları yer almıyor.

Nicolas Sarkozy'den görevi devralacak olan Hollande, devir teslim törenin ardından yeni Başbakanı atayacak. Yeni Bakanlar Kurulu üyeleri ise Çarşamba günü belirlenecek ve Hükümetin ilk toplantısı Elyzee Sarayı'nda, Perşembe günü yapılacak. Hollande yemin eder etmez aynı gün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmek için Berlin'e gidecek.

Bir yanda Yunanistan'da hükümet kurma süreci çıkmaza girerken ve İspanya'da kriz derinleşirken François Hollande, Angela Merkel ile ilk kez yüz yüze görüşecek.

Alman Hükümet Sözcüsüne göre, görüşme tanışma niteliğinde olacak ve herhangi bir karar alınması söz konusu değil. Ancak, Cumhurbaşkanı olarak ilk basın toplantısını Berlin'de yapması bakınmından gözler Hollande'ın ağzından çıkacak sözlerde olacak. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com