Hologramın Öncüsü Erdoğan Değil!

Hologramın Öncüsü Erdoğan Değil!
Başbakan Erdoğan'ın İzmir'de Hologramla konuşması sadece Türkiye basınında dünya basınında geniş yer bulmuştu.Sanat Güneşi Zeki Müren aslında Hologramın öncüsü...

İşte Türkiye'de hologramın Türkiye'deki serancamesi; Hürriyet gazetesinden Ahmet Can'ın haberine göre hologramı hazırlayan Poly Vision Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Aret Yıldız, 7 yıldan beri bu işi yaptıklarını ve daha önce farklı projeler hazırladıklarını belirtti.

Daha önce Zeki Müren için bir proje yaptıklarını söyleyen Aret Yıldız, ünlü sanatçının daha önceki film karelerinden küçük küçük parçalar aldıklarını söyledi. Yıldız, “Aldığımız bu görüntüleri holografik görüntüye uygun birçok farklı işlemden geçirdik. Bu görüntüyle beraber rahmetli Zeki Müren ile Muazzez Ersoy’u düet yaptırma şansımız oldu” şeklinde konuştu. Buna ek olarak Yıldız Fenerbahçe ve Galatarasay’ın forma lansmanlarını da hazırladıklarını da sözlerine ekledi.

Yıldız ayrıca, “Başbakanımızla beraber daha kişiye ulaşma imkanımız oldu. Seçim döneminin de yaklaşmasıyla gerek büyük şehir gerekse yerel belediyeler tarafından bir takım talepler oluştu. Zaten teklif verdiğimiz projeler vardı. Başbakanımızın projesiyle birlikte bu biraz daha ivmelendi. Yaklaşık 10 farklı siyasetçiye teklif verdik” dedi.

NE KADARA MAL OLDU?

Hologramlarda projektöre bağlı olarak görüntü boyutu da değişiyor. Projeye göre 3 metre boyunda ve 10 metre genişliğinde bir holografik görüntü sağlanabiliyor. Erdoğan’ın söz konusu konuşması ise 2.5 metre boyunda hazırlandı. Holografik görüntülerin bütçesi içeriğe göre değişiyor. Dakika uzadıkça veya hologram büyüdükçe fiyat da artıyor. Örneğin, Erdoğan’ın konuşması yaklaşık 10 dakika civarında sürdü ve bunun maliyeti yurtdışında fiyatlarına göre 50 bin Euro civarında bulunuyor.

Başka bir deyişle Erdoğan’ın hologram teknolojisiyle konuşmasının her dakikası yaklaşık 15 bin liraya denk geliyor. Ancak ses ve görüntü şirketlerinin yetkilileri holografik teknolojinin yer aldığı projelerin fiyatlarının Türkiye’de yüzde 10 civarında daha düşük olduğunu söylüyor.

HOLOGRAM NASIL ÇALIŞIYOR?

Sistemin ana unsurlarında özel bir projektör, holografik ekran, yazılım ve özel stüdyoda hazırlanan çekimler bulunuyor. Konuşmayı yapacak kişinin ‘green box’ yani yeşil bir fon önünde çekimi yapılıyor.

Çekim yapıldıktan sonra, holografik görüntü yaratabilmek için özel yazılımlarla söz konusu video kaydı hazırlanıyor. Bu görüntü ise özel bir projektör ile holografik ekran kullanılarak yansıtılıyor. Böylece hologramlı bir video oluşturuluyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com