Honduras'ta cezaevinde yangın faciası: 357 ölü

Honduras'ta cezaevinde yangın faciası: 357 ölü
Orta Amerika ülkesi Honduras'taki bir cezaevinde çıkan yangında 357 kişinin öldüğü bildirildi.

Honduras’ın başkenti Tegucigalpa’nın 75 kilometre kuzeyinde bulunan Comayagua kasabasındaki hapishanede çıkan yangında çoğu tutuklu yüzlerce kişi hayatını kaybetti.

Kolombiya Başsavcılığı'ndan Danelia Ferrera, "357 kişinin öldüğü tahmin ediliyor" dedi. Cezaevindeki 852 mahkumdan birçoğunun akıbetinin bilinmediğini aktaran yetkililer, bu mahkumların büyük bir kısmının öldüğünden endişe ettiklerini, diğerlerinin ise yaralı olarak kurtulmuş olabileceğini belirtti.

Yetkililer, kurbanların büyük bir kısmının tanınmayacak derecede yandığını, kimliklerinin belirlenmesinin en az üç ay süreceğini söyledi.

MAHKUM YAKINLARI ZORLA İÇERİ GİRDİ

Facianın ardından, mahkumların yakınları, güvenlik güçlerinin barikatına rağmen zor kullanarak cezaevinin içine girdi.

Basın mensupları, mahkumların akıbeti hakkında bilgi almak isteyen aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 300 kadar kişinin, güvenlik güçlerine taş attıklarını söyledi. Güvenlik güçlerinin ise havaya ateş açarak yanıt verdikleri belirtilerken, bunun ardından mahkumların yakınlarının 850 mahkumun bulunduğu cezaevinin içine güç kullanarak girdikleri bildirildi.

Yangının isyan çıkaran mahkumlar tarafından mı yoksa kısa devre nedeniyle mi çıktığı henüz belirlenemedi.

Bir itfaiye sözcüsü ise yangının ilk çıktığı dakikalarda hapishane içinde silahlı çatışmalar yaşandığı yönünde haberler olduğunu belirtti.

Dünyanın en yüksek cinayet oranına sahip olan Honduras'ta Devlet Başkanı Porfirio Lobo, 2010 yılında ülkedeki aşırı kalabalık 24 cezaevinden 9'unda olağanüstü durum ilan etmişti.(SNK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com