Hopa Davası 14 Eylül'de Başlıyor

Hopa Davası 14 Eylül'de Başlıyor
Hopa Mitinginden sonra çıkan olaylar hakkında çaılan dava 14 Eyül'de görülmeye başlıyor. Hopa'da polis uyguladğı şiddet eylemlerini protesto eden svil toplum örgütleri ortak bir basın açıklaması yaptı.

31 mayıs 2011 tarihinde AKP mitingi öncesinde yaşanan Hopa halkının su ve yaşamı savunmak, emeklerine sahip çıkmak için gerçekleştirdikleri protesto esnasında polis saldırılarının; Metin Lokumcu'nun polis şiddeti sonucu öldürülmesinin ardından Hopa'ya yapılan 'nokta operasyonu' sonucu 36 kişi 4 günden fazla süren gözaltılar sonucu Erzurum'a sevk edilmiştir.

46 kişi hakkında çıkarılan yakalama kararları ile de aylardır bir sürek avı devam etmektedir. Toplamda ise Hopa'da 15 kişi tutuklanmıştır. Tutuklulardan, 12'si Erzurum'da, 2'si Oltu'da, 1 kişi ise Arhavi'de halen cezaevindedir. 1 kişi ise müdafi itirazı sonucu Oltu Cezaevi'nden tahliye olmuştur.

4 Haziran 2011 günü Artvin İl Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesi tarafından hazırlanan müzekkerede kişilerin 31.05.2011 günü haricinde daha önce de 1 Mayıs eylemlerine katılmaları, Tekel işçilerine destek açıklaması ve eylemleri yapmaları gibi etkinliklerde suç olarak gösterilmiştir. Yine Eğitim-Sen ve Halkevleri gibi demokratik kitle örgütlerinin AKP karşıtı, muhalif etkinlikleri irdelenerek suç olarak gösterilmiştir.

Gözaltına alınan 36 kişinin hepsi hakkında Silahlı Terör Örgütü'ne üye olma suçundan takipsizlik kararı verilmiş ama 7 kişi hakkında 'Terör Örgütü Propagandası Yapmak' suçundan iddianame düzenlenerek dava açılmıştır. Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi 2011/11 esas nolu dosyası ile görülecek davanın ilk duruşması 14 Eylül 2011 günü saat:14:00'da görülecektir. Bu yargılanacak olan 7 kişi duruşması yapılacak olan dosyadan ve suçundan tutuklu değillerdir. Ana dava iddianamesi hâlâ açıklanmamıştır.

Ankara ve İstanbul'da da Hopa'ya yapılan haksız saldırıyı protesto etmek isteyenlere karşı aynı şiddetle saldırılmıştır. Ankara'da iki gün süren saldırıda 83 kişi gözaltına alınmış, gözaltına alınanların 22'si halen tutuklu bulunmaktadır. İstanbul'da ise 16 kişi gözaltına alınmış ve 11 kişi hakkında ek soruşturma işlemleri yapılmıştır. Ankara ve İstanbul'da halen yargılama sürecine bile başlanmamıştır.

Hopa sürecinin bilançosu Metin Lokumcu'nun yaşam hakkının elinden alınması, yüzlerce gözaltı, onlarca yaralı, ev ve işyeri baskınları, Hopa'ya çevik kuvvetin yerleştirilmesi ve halka yönelik bir 'tutuklama tehdidinin' devam ettirilmesi ve tam 37 tutukludur.

Türlü hukuksuzluklarla devam eden bu sürecin; AKP iktidarının; sermayenin talan politikalarının önündeki en büyük engel olan halk direnişlerini baskı ve zorla sindirmeye çalışma programının bir parçası olduğu Hopa'nın ardından Gerze'de ve Erzurum'da mücadele eden köylülere yönelik saldırılarla bir kez daha açığa çıktı.

Hopa Davası bir simge davadır. Bir halkın topyekün saldırıya uğradığı, HES karşıtlarının 'terör örgütüne propaganda' yapmaktan yargılandığı, AKP'ye muhalefet etmenin 'intikam' alırcasına sürek avına dönüştürülen yakalama ve tutuklamalarla karşılandığı bir davadır. Tam da bu nedenle bu dava süreci tüm toplumsal muhalefet güçleri ve ülkenin dört bir yanında süren su, doğa ve yaşam mücadeleleri açısından kritik önem taşımaktadır.

Bizler, emek ve meslek örgütleri olarak "Yaşamı savunanlar yargılanamaz" diyor ve bu davanın takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com