Hopa gazı "devlet sırrı" çıktı

Hopa gazı "devlet sırrı" çıktı
Ankara Barosu avukatlarından Emre Baturay Altınok vatandaş olarak, Hopa olayları sırasında güvenlik güçlerinin “ne kadar biber gazı kullanıldığını” Bilgi Edinme Kanunu kapsamında öğrenmek istedi.

Bilgi Edinme Kanunu kapsamında Hopa olaylarının Ankara ayağında, “Ne kadar biber gazı kullanıldığı ve ne kadar personelin görev yaptığını öğrenmek isteyen” vatandaşın talebine yanıt vermediği için mahkemelik olan Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara 12. İdare Mahkemesi’ne ilginç bir savunma gönderdi. Mahkeme, ne kadar biber gazı bulundurduklarını açıklamayacaklarını çünkü bu bilginin, “devlet sırrı” kapsamında olduğunu ve bu bilginin talep edilmesinin “kötü niyet” olduğunu savundu.

Emekli öğretmen yaşamını yitirmişti

22 Haziran seçimleri öncesinde Erdoğan’ın Artvin’in Hopa ilçesine yapacağı miting öncesinde olaylar çıkmıştı. Çıkan olaylar sırasında polisin kullandığı “yoğun biber gazı” nedeniyle emekli öğretmen Metin Lokumcu hayatını kaybederken çok sayıda kişi de yaralanmıştı. Hopa olaylarına yönelik Ankara’da yapılan protesto gösterisinde çok sayıda kişi gözaltına alınmış ve 22 kişi hakkında terör örgütü üyeliği suçlamasıyla dava açılmıştı. (NSE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com