Hopa olayları davası başladı

Hopa olayları davası başladı
Başbakan Erdoğan'ın Hopa mitingi öncesinde, polisin kullandığı biber gazı nedeniyle Metin Lokumcu'nun öldüğü olaylara ilişkin, hakkında dava açılan 51 protestocunun yargılanmasına başlandı.

Başbakan'ın Hopa mitingi öncesi ve sonrasında yaşanan olaylara ilişkin haklarında dava açılan 51 sanık ile dava dosyaları bu dava ile birleştirilen 9 sanığın yargılandığı davanın sanıklarından Ali Aksu, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraatını istedi.
 
Hopa Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki bugünkü duruşmaya, tutuksuz yargılanan 38 sanık ile avukatları katıldı. Duruşmayı bazı sanık yakınları da izledi. Sanıkların kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, beyanları alınan sanık avukatları, soruşturma aşamasında toplanan delillerin hukuka aykırı olduğunu savunarak, sanıkların mahkemece ifadeleri alınmadan beraatına karar verilmesini talep etti. Mahkeme ise bu talebi reddetti.
 
Daha sonra ifadesi alınan sanıklardan Ali Aksu, 31 Mayıs 2011'de hükümetin çay politikalarını ve HES'leri protesto etmek için basın açıklaması yapmak üzere Hopa Meydanı'na geldiğini söyledi. Polisin ise henüz basın açıklaması yapmadan meydanda toplanan gruba müdahale ederek, orantısız güç kullandığını ileri süren Aksu, "Davanın iddianamesinde taş, aleyhimize silah sayılmasına rağmen polisin kullandığı gaz bombası ve göz yaşartıcı gazlar silah sayılmamıştır" dedi.
 
Hopa olaylarında tutuklanması gereken tarafın polisler olduğunu öne süren Aksu, olaylar sırasında polis memuru Servet Erkan'ın yaralanması olayıyla da bir ilgisinin bulunmadığını söyledi.
 
Aksu, ifade özgürlüğü hakkını kullanmak, demokratik hakkı olan basın açıklaması yapmak üzere Hopa Meydanı'na geldiğini belirterek, "Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum ve beraatımı talep ediyorum" dedi.
 
İfadesi sırasında hakimin yanına çağırdığı Aksu'ya olaylar sırasında çekilen bazı fotoğrafları gösterdi. Aksu, bu fotoğraflardan bazılarının kendisine ait olduğunu, bazı fotoğraflarda ise kendisinin bulunmadığını söyledi. Aksu, kendisinin olduğu fotoğraflarda suç unsuru bulunmadığını kaydetti.
 
Duruşma, diğer sanıkların ifadelerinin alınmasıyla devam ediyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com