Hortum Muş'u vurdu!

Hortum Muş'u vurdu!
Muş’un Varto ilçesine bağlı Yayla köyünde etkili olan hortum, birçok evin duvarlarını, elektrik, telefon direklerini ve ağaçları yıkarken 22 evin çatısını da yerinden söktü.

Muş’un Varto ilçesine 30 kilometre mesafede bağlı 45 haneli ve 350 nüfuslu Yayla köyünde dün öğleden sonra çıkan hortumda birçok evin duvarı yıkılırken, 22 evin çatısını da yerinden söktü. Hortumla birlikte köyde elektrik direkleri ve ağaçlarda yerinden söküldü.

Köyde birçok ev kullanılamaz duruma gelirken, hortumun yaşandığı Yayla köyüne, Muş Vali Yardımcısı Fatih Demir, Varto Belediye Başkanı Gülşen Çelebi, İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ile Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. (VEDAŞ) ekipleri köye gitti.

Köylülerden Nazife Bingöl, evlerinin büyük hasar gördüğünü belirterek, "Öğleden sonra dolu yağdı. Biz içeri girdik. Aniden hortum çıktı. Çocuklarımızı alarak evlere girdik. Ama hortum çok büyüktü. Her şeyi önüne katarak götürdü. Evlerin çatılarını, duvarlarını, ağaç ve elektrik direklerini yerinden söktü. Şimdi çocuklarımızla birlikte dışarıda kaldık. Sığınacağımız bir yer yok. Biz dışarıda olmuş olsaydık birçok ölüm meydana gelecekti. Çok şükür ölü yok. Yardım bekliyoruz" dedi.

Köylülerden Zübeyde Gezer ise, "Hortum her şeyi önüne katıp götürdü. Evlerimizi yıktı, çatılar uçtu. Hiçbir şeyimiz kalmadı. Her şeyimiz harap oldu. Çocuklarımızla dışarıda kaldık. Bize yardım gönderilmesi gerek. Evsiz kaldık bu yağmurun altında. Çadır istiyoruz" diye konuştu.

“KÖYLÜYÜ MAĞDUR ETMEYECEĞİZ”

Olay sonrası köyde incelemelerde bulunan Muş Vali Yardımcısı Fatih Demir, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, "İl Afet Acil Durum Müdürlüğünce yerinde gerekli tespitler yapıldı. İlk aşamada hasar tespiti yapıldı.

Bununla ilgili çalışmalarımızı yapacağız. Özellikle acil ve ivedilikle getirilmesi gereken malzemeleri Kızılay dan getireceğiz. Köyümüzde 22 ev hasar gördüğü tespit edildi. Devlet ve valilik olarak üzerimize düşen görevi yapacağız”dedi.

BDP İLÇE BAŞKANINDAN YARDIM ÇAĞRISI

BDP İlçe Başkanı Gıyasettin Altın ise, "Yayla köyünde çıkan hortum nedeni ile harabeye dönmüş. Burada halkımızın evleri yıkılmış, çatıları uçmuş, direkler yerinden sökülmüş.

Köylülerimizin evleri yıkıldığından oturulamaz durumda. Yağışta var. Halkımızdan isteğimiz acil köylülerimize yardım eli uzatmalarıdır. Özelikle tüm Varto halkından yayla köyüne yardım yapmalarını istiyoruz" çağrısında bulundu. (IUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com