“Hortumları kesip, muslukları milletin hizmetine çevirdik”

“Hortumları kesip, muslukları milletin hizmetine çevirdik”
Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ülkedeki hortumları keserek muslukları milletin hizmetine çevirdiklerini söyledi.

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ülkedeki hortumları keserek muslukları milletin hizmetine çevirdiklerini söyledi.

Uşak'ın Banaz ilçesine bağlı Kızılcasöğüt beldesine inşa edilecek sulama sisteminin temeli, Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu'nun katıldığı törenle atıldı. Törene Bakan Eroğlu'nun yanı sıra Vali Özdemir Çakacak, DSI Genel Müdürü İsmail Uğur, Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, Garnizon Komutanı Jandarma Albay İsmail Özcan, İl Emniyet Müdürü Cafer Şahin, yöre halkı ve daire amirleri katıldı. 2011 yılı içersinde tamamlanması planlanan sulama sisteminin yaklaşık 2 milyon TL'ye mal olacağı ve proje tamamlandığında 2 bin 620 dekarlık arazinin sulanacağı bildirildi. Törende proje hakkında bilgi veren DSI Genel Müdürü İsmail Uğur, bölgede sulu tarımın yaygınlaşacağını kaydetti.
Bakanı Eroğlu ise, Kızılcasöğüt göletinin normal süreden önce tamamlandığını hatırlatarak, sulama sisteminin de 11 Kasım 2011 saat 11.00'de bitirileceğini söyledi. Sulama tesisinin tamamlanmasıyla 2 bin 620 dekarlık arazinin sulanabilir hale geleceğini belirten Eroğlu, 'DSİ Genel Müdürü olduğum dönemde böyle bir gölet en az 10-15 yılda bitiyordu. Ama biz temel attığımız zaman bitiş gününü ve tarihini veriyoruz. Çünkü biz sözümüzün eriyiz; farkımız bu. Türkiye'de çok güzel işler oluyor. Başbakan liderliğindeki hükümetimiz destan yazıyor. 2002'den bu yana neler değişti? Bunu iyi hatırlayın. İnsan hafızası çok çabuk unutuyor. 2002'de hortumlanan 22 bankayı unuttunuz. 52 milyar doların bankalar tarafından hortumlandığını, enflasyonun yüzde 32 olduğunu ve devletin memur maaşlarını ödemek için başka ülkelere el avuç açtığı günleri herhalde unutmazsınız. Bugün başı dik bir Türkiye var. Paradan 6 sıfırı attık. 6 sıfırı atmak kolay değildi. Hükümet 6 sıfırı atabilirse kalemimi kıracağım diyen yazarlar vardı. Şu anda Merkez Bankası'nda 95 milyar dolar döviz var. IMF her gelişte, gayet mağrur bir şekilde hükümetten istediklerini alır ve ülkeyi terk ederdi. Bu bizim gururumuza dokunurdu. Biz büyük bir milletiz ve şanlı bir tarihimiz var. Başbakana da aynısını yapmayı teklif ettiler. Başbakan ya bizim şartlar ya da güle güle dedi. 23 milyar dolar borç vardı ve ödeye ödeye 4.5 milyar dolara indirdik. Başbakanımızın talimatıyla KEY paralarını ödedik. 13 katrilyon tutarındaki zorunlu tasarruf fonu paralarını ödedik. Sadece borç ödemekle veya Merkez Bankası'nın kasasını doldurmakla kalmadık. Yollar, hastaneler, tesisler inşa ettik. Ulaşımda destan yazıldı' dedi.
Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar'ın ortasına Zafer Havaalanı inşa edeceklerini ve ilk seferin 30 Ağustos 2013 saat 13.13'te gerçekleştirileceğini anlatan Bakan Eroğlu, 'Türkiye'de hızlı tren dönemini başlattık. Ankara-Konya, Ankara-İstanbul ve daha sonra da Ankara-Uşak-İzmir hattı olacak. Artık İzmir'e 45 dakikada ve Ankara'ya da 1 buçuk saatte gidilecek. Artık hortumlanan paralar krizi yok. Geçmişte ülkeyi yönetemeyenlerin krizi vardı. Bugün dünyada büyük bir küresel ekonomik kriz var. Bir tek banka fona devredildi mi? Vatandaşın bir kuruşu hortumlandı mı? Hortumlanamaz çünkü hükümetin başında Recep Tayyip Erdoğan var. Aynı durumu 1994'te İstanbul'da yaşadık. Başbakan, Büyükşehir Belediye Başkanı olunca ben de İSKİ Genel Müdürü oldum. Bütün İSKİ tamamen hortumlanmış ve soyulmuş, soğana çevrilmişti. 2.5 milyar dolar borçla devraldığımız İSKİ'yi çekip çevirdik. Haliç'in kötü kokusu ve gaz maskesi dağıtılan İstanbul geride kaldı. Bunları yapmasaydık İstanbul'da bugün çılgın proje yapılabilir miydi?
İstanbul'da ve İzmir'de su problemi vardı ve onu da Başbakan'ın talimatıyla bu kardeşiniz çözdü. Artık her kentin 2060'a kadar suyu var. Bakan olunca Uşak'ta hiçbir yatırımın olmadığını gördük ve derhal Küçükler Barajı'nın bitirileceğini söyledik. Daha sonra Yayalar'dan Sivaslı'ya kadar Uşak'ın her tarafını göletlerle donattık. Banaz'ı sulu tarımın merkezi haline getiriyoruz' diye konuştu.
Ülke genelinde 920 tane DSİ tesisi açtıklarını ifade eden Eroğlu, '9 yılda 920 tesis yapıldı. 213 tane baraj ve gölet yaptık. Türkiye'nin en yüksek barajı olan Ermenek'i biz açtık. Çine'deki Adnan Menderes'i de biz açtık' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com