Höyük kazısı üniversitenin kaderini değiştirdi

Höyük kazısı üniversitenin kaderini değiştirdi
Kütahya Seyitömer Höyüğü'nde kazı yapılabilmesi amacıyla 5 yıl önce Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesinde oluşturulan Arkeoloji Bölümünün sınıf ve koridorları, höyükten çıkarılan 4 bin yıllık insan beyninin yanı sıra tarihi yapı maketle

Kütahya Seyitömer Höyüğü'nde kazı yapılabilmesi amacıyla 5 yıl önce Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesinde oluşturulan Arkeoloji Bölümünün sınıf ve koridorları, höyükten çıkarılan 4 bin yıllık insan beyninin yanı sıra tarihi yapı maketleri ve eski eser motifleriyle donatılarak mini müze haline getirildi.

DPÜ Rektörü Prof. Dr. Güner Önce, AA muhabirine, il merkezine 25 kilometre uzaklıkta, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü Seyitömer Linyit İşletmesi (SLİ) sahasında yer alan höyükte kazı yapılabilmesi amacıyla 2005 yılında TKİ Genel Müdürlüğü ile protokol imzaladıklarını anımsattı.
Bunun ardından Fen Edebiyat Fakültesinde Arkeoloji Bölümünü oluşturduklarını ve 2006'dan itibaren her yıl 6'şar aylık dönemler halinde kazıları yürüttüklerini belirten Prof. Dr. Önce, buradan şimdiye kadar 4 bini aşkın tarihi eser çıkardıklarını bildirdi.
Prof. Dr. Önce, Seyitömer Höyüğü'ndeki kazının, Türkiye'nin en büyük, en hızlı ilerleyen ve en yeterli şekilde finanse edilen kazılarından biri haline geldiğine işaret ederek, şöyle konuştu:
''Bu, üniversitemizin TKİ Genel Müdürlüğü ile yaptığı çok önemli bir kazı halini aldı. Bugüne kadar 4 binden fazla eser çıktı. Her yıl 6 ay kazı yapılıyor, 6 ay ise eserlerin restorasyonu için çaba sarf ediliyor. Yani faaliyetler her yıl yoğun şekilde devam ediyor. Sürekli artan işçi potansiyeliyle çalışıyoruz, bu yıl 250 işçiyle çalışılacak. Üniversitemizden 30-40 kişilik öğretim üyesi ve öğrenci grubu kazıda görev yapıyor. Höyük kazısı, gerçekten üniversitemiz ve yerleşkemizin kaderini, çehresini değiştirdi.''

-ARKEOLOJİ BÖLÜM BAŞKANI PROF. DR. BİLGEN-
DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen de bölümün sınıf ve koridorlarının, fanustaki 4 bin yıllık beyin, eskiden kullanılan binaların maketleri, rölyef ve sütunlarla adeta mini müzeyi andırdığını söyledi.
''Öğrencilerin, arkeoloji eğitimi aldıklarını fiziken de hissetmeleri amacıyla'' yaklaşık bir ayda bu düzenlemeyi yaptıklarına işaret eden Prof. Dr. Bilgen, şunları anlattı:
''Arkeoloji bilimi sadece buluntuları çıkarma ve yayın yapmayı değil, bunları güzel sanatlar ya da eserlerle hoş bir ortam yaratarak insanlara göstermeyi amaçlar. Müzeler de bunun için kurulmuştur. Burada bir düzenleme yaptık. Hem yaptığımız kazıları ve arkeolojik eserleri tanıtmaya hem de görsellik oluşturmaya çalıştık. İleride bunları daha farklı unsurlarla geliştirmeyi hedefliyoruz.''
Prof. Dr. Bilgen, ''mesleği uygulama alanlarında çok doğru yaşayıp ustalıklarını öğrenen öğrenciler yetiştirmeye çalıştıklarını ve bunda başarılı olduklarını düşündüklerini'' ifade ederek, ''Arkeoloji Bölümüne gelip bu çalışmaları yapmaya başlamasaydık, bu güzel ekip oluşmasaydı, ne bu kazı, ne bu müzeler, ne de bu güzellikler olurdu. Bunları gördükçe büyük keyif ve onur duyuyoruz'' diye konuştu.
-SEYİTÖMER HÖYÜĞÜ'NDEKİ KAZILAR-
Seyitömer Höyüğü'ndeki kazı çalışmalarına, altındaki 12 milyon ton kömürün ekonomiye kazandırılması amacıyla 1989'da Eskişehir Müze Müdürlüğünce başlandı.
Afyonkarahisar Müze Müdürlüğünün 1990-1995 arasında yürüttüğü çalışmalar, 2006'dan itibaren DPÜ Arkeoloji Bölümünce ele alındı.
TKİ Genel Müdürlüğü ve DPÜ Rektörlüğü arasında imzalanan protokol gereğince her yıl 6'şar aylık dönemler halinde yürütülen kazı çalışmalarının bu yıl tamamlanması ve höyüğün kaldırılmasının ardından yaklaşık 500 milyon lira değere sahip linyit kömürünün çıkarılmaya başlanması hedefleniyor.
Kazı ve buluntuların sınıflandırılması çalışmaları, DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen ve öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Coşkun gözetiminde sürdürülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com