Hrant Dink Cinayetinde Müthiş İddia!

Hrant Dink Cinayetinde Müthiş İddia!
Dink suikastının, cinayetten beş ay önce mafya lideri Ayvaz Korkmaz'ın adamlarına 100 bin liraya ihale edildiği ortaya çıktı...

Suikasta kurban giden Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in cinayetten yaklaşık beş ay önce başka bir planla öldürülmek istendiği ortaya çıktı.

Arazi mafyası lideri Ayvaz Korkmaz'ın yargılandığı dava dosyasındaki ifadelere göre Dink'in öldürmeleri için Korkmaz'ın bazı adamlarına 100 bin TL teklif edilmiş. Ancak ödemedeki aksamalar nedeniyle suikastın gerçekleşmediği belirtildi.

İKİ HAFTA SONRA SORGU

Taraf Gazetesi, ünlü arazi mafyası Ayvaz Korkmaz'ın da sanık olarak yer aldığı İstanbul 13. Ağır ceza Mahkemesi'nde görülen 2009/144 sayılı dava doyasına ulaştı.

Korkmaz'ın da aralarında bulunduğu dokuz zanlının "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak"tan yargılandığı davadaki bazı şüphelilerin, Hrant Dink suikastıyla ilgili olarak da sorgulandığı anlaşıldı. Bu kişiler daha sonra Zirve Katliamı davasında da bilgi veren eski astsubay Metin Doğan ve hücre arkadaşı Kadir Soylu'nun iddiaları üzerine sorgulandı.

İBRAHİM AĞABEYİN İŞİNİ YAPACAKSINIZ

Doğan, Dink'e düzenlemesi planlanan ancak "para ödemesindeki sıkıntı" nedeniyle vazgeçildiğini iddia ettiği suikastla ilgili olarak Ayvaz Korkmaz'a yakınlığıyla bilinen ve aynı davada yargılanan Erol Avşar, İbrahim Güzel ve Osman Şişman'ın adını verdi.

Metin Doğan, Mersin Cumhuriyet Savcılığı'nda verdiği ifadede şunları söyledi:

"İbrahim Güzel, Malatya'da bizim yanımıza geldi. İstanbul'da Hrant adında Amerikalı bir gazeteciyi öldürmemiz karşılığında 100 bin TL teklif etti. Ben paradaki anlaşmazlık ve bazı sorunlar nedeniyle bu işi kabul etmedim. Taner Topçuoğlu, Malatya'dan İstanbul'a giderek Erol Avşar ve Osman Şişman ile buluşup Ayvaz Korkmaz'a ait bir kumarhaneye geliyor. Burada 30 bin lira para isteniyor. Bu olayların ardından Malatya Ülkü Ocakları Başkanı Burhan Doğan, yanıma gelerek, 'İbrahim ağabeyin verdiği işi yapacaksınız' diye tehdit etti."

Ancak gelişmelerin bu safhasında, işlediği başka bir suç nedeniyle Mersin E Tipi Cezaevi'ne gönderilen Metin Doğan, devre dışı kalıyor. Doğan, kendilerine teklif edilen Dink suikastıyla ilgili bilgileri koğuş arkadaşı Kadir Soylu'ya anlatıyor. Doğan aracılığıyla konuya vakıf olan Soylu, Dink cinayetinden iki hafta sonra 02.02.2007 tarihinde Mersin Cumhuriyet Savcılığı'na ifade veriyor.

İfadesinde Soylu, "Metin bana bu olayı anlattı. Cinayet işlendiği zaman yanına gidip, 'sizden öldürmeniz istenen adam bu muydu?' diye sordum. O da, 'evet bu adam' diye cevap verdi" diyor.

CEZAEVİNE 'AKILLI OL' NOTU

Hrant Dink'in öldürülmesinden bir süre sonra ise Mersin E Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan Metin Doğan ifade veriyor:

"Dink'in öldürülmesinden sonra bana, Ayvaz Korkmaz'dan bahisle, 'Metin gardaş, Ayvaz ağabeyin selamı var. Diyorki akıllı olsun, dilini tutsun, kendisi ve ailesi için. Yakında uyarılarımızın ciddiyetini anlayacak. Yaşayıp görecek, kendisine ve ailesine yazık olacak' yazılı bir not ulaştırıldı"

Ayrıca Hrant Dink'in avukatlarından Fethiye Çetin, söz konusu dosyadan ve içinde yer alan ifadelerden yeni haberdar olduklarını ve incelediklerini söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com