Hrant Dink davasında önemli gelişme!

Hrant Dink davasında önemli gelişme!
Dink’in öldürülmesiyle ilgili soruşturmada, eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, savcıya 7 saat ifade verdi. Daha önce sağlık raporu göndererek, ifade vermeye gitmeyen Uzun’un, soruşturmaya katkı sunacak bilgi ve belgeler verdiği bildirildi.

Agos Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinde kamu görevlilerinin de sorumluluğu bulunduğu iddiasına ilişkin soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı. Dink dosyasının, 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun savcısı Muammer Akkaş’tan alınmasından sonra yeni savcı Yusuf Hakkı Doğan, son günlerde paralel yapı çıkışlarıyla ismi duyulan İstihbarat Daire eski Başkanı Sabri Uzun’un ifadesini aldı.

Alınan bilgilere göre, Sabri Uzun önceki gün adliyeye gelerek savcıya yedi saat ifade verdi. Uzun’un ifadesi Erhan Tuncel gibi kamera kaydı yöntemiyle değil, yazılı olarak alındı.
 
İŞLEMLERİ YAPTIN MI?

Uzun’a özellikle cinayetten önce Dink’le ilgili herhangi bir bilginin Emniyet’e intikal edip etmediği, suikastta kamu görevlilerinin ihmali olup olmadığı, kendisine ulaşan evraklar doğrultusunda gerekli işlemleri yapıp yapmadığı soruldu. Uzun’un bu soruları ayrıntılı bir şekilde cevapladığı ve savcıya bazı isimler verdiği öğrenildi. Uzun, o dönemde devre dışı bırakıldığını da iddia etti.

Uzun’un ifadelerinin ise soruşturma dosyasına önemli katkı sunduğu, soruşturmayı aydınlatacak bilgiler verdiği ifade edildi. Savcılığın Uzun’un ifadesi sonrası yeni ifadeler alacağı öğrenildi. Bu ifadelerin önümüzdeki günlerde alınması bekleniyor.

ÖNEMLİ BELGELER SUNDU

Hrant Dink cinayetiyle ilgili ifadesinin alınması uzun süredir beklenen ancak savcı Muammer Akkaş’a sağlık raporu sunarak ifadeye gelmeyen Uzun’un, yeni savcı Doğan’a bazı belgeler de sunduğu öğrenildi. Bunların, Dink cinayetinin işlendiği 2007 yılı ve sonraki dönemlerde Uzun’a ulaşan belgeler olduğu ifade edildi. Savcı da bu belgeleri soruşturma dosyasına ekledi. Sabri Uzun, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonları sonrasında gazetelere yaptığı “paralel yapı” çıkışlarıyla ismini duyurmuştu. Uzun açıklamalarında, devlet içindeki paralel yapılanmanın mağduru olduğunu belirterek, ve çağırmaları halinde adli mercilere “devlet içindeki devlete” dair belgeleri sunacağını söylemişti.

"RAPORLUYUM" DEYİP İFADEYE GİTMEMİŞTİ

17 Aralık operasyonu sonrası paralel yapı çıkışlarıyla ismi duyulan Uzun, Dink soruşturmasının önceki savcısı Muammer Akkaş tarafından da ifadeye çağrılmış ancak ifadeye gitmemişti. Uzun konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Olay bir savcı meselesi değil. Ben şu anda raporluyum. Raporumun günü dolduğunda da, gerekli yazışmaları, görüşmeleri yapıp gidip ifade vereceğim” demişti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com