Hristiyan aleminin Paskalya Bayramı

Hristiyan aleminin Paskalya Bayramı
Vatikan'da Paskalya ayinini yöneten Papa: "Yüce İsa, büyük ya da küçük, eski veya yeni bütün düşmanlıkları, tüm savaşları durdurman için dua ediyoruz"

VATİKAN (AA) - Hristiyanlıkta Hazreti İsa’nın ölümünün ardından dirildiğine inanılan Paskalya yortusu, Vatikan'da Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus'un yönettiği ayinle kutlandı. 

Vatikan'ın ünlü Aziz Petrus Bazilikası'ndaki Papa'nın Paskalya ayinine çok sayıda milletten yaklaşık 200 bin inanan katıldı. Ayinin ardından meydanda toplanan inananları "Papamobile" aracından selamlayan Papa Franciscus, daha sonra meydana adını veren Aziz Petrus Bazilikası'nın locasından dünya meselelerine değindiği geleneksel ''Urbi et Orbi'' (şehir ve dünya için) konuşmasını yaptı. Konuşmanın başında inananların Paskalya Bayramı'nı kutlayan Papa, Suriye'den, Irak'a, İsrail ile Filistin arasındaki barış sürecine, Ukrayna'ya, Venezuella'ya kadar sorunlu bölgelere ilişkin barış ve uzlaşma mesajı verdi. 

Papa, çarmıha gerilmiş İsa Mesih'i arayan inananların onu göremeyince korkmamaları gerektiğini çünkü onun göğe yükseldiğini belirterek, "O yükseldi. Bu olay bizim inancımızın ve umudumuzun temelidir. Eğer, Hazreti İsa yükselmeseydi, Hristiyanlık anlamını kaybederdi" dedi. 

Konuşmasında sık sık meydana gelen çatışma ortamının yarattığı açlık ve israfla mücadele edilmesi için dua eden Papa, savunmasız çocuk, kadın ve yaşlıları korumaları gerektiğini söyledi.

Ebola salgını ile sarsılan Afrika ülkelerine değinerek, "Gine, Sierra Leone ve Liberya'daki kardeşlerimizi Ebola salgını vurdu. İhmal ve korkunç seviyedeki yoksulluk nedeniyle pek çok hastalık nedeniyle acı çekenlerle ilgilenmeliyiz" dedi. 

"Yüce İsa, büyük ya da küçük, eski veya yeni bütün düşmanlıkları, tüm savaşları durdurman için dua ediyoruz" diyen Papa, "Özellikle Suriye. Çatışmanın sonuçlarından muzdarip olanlar için gerekli insani yardımı alabilmeleri ve silahsız bir nüfusa karşı büyük hasara yol açan bu sorunun taraflarına daha fazla güç kullanmamaları için sana yalvarıyoruz" ifadesini kullandı. Papa, "Sevgili Suriye" diye bahsettiği ülkede barışın çoktandır beklenildiğini söyledi.

Irak'ta kardeşler arasındaki şiddetin yatışması temennisini dile getiren ruhani lider, İsrail ve Filisitin arasındaki barış sürecinin desteklenmesini istedi. 

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki çatışmaların, Nijerya ile Güney Sudan'daki terör ve şiddet eylemlerinin durması için Tanrı'ya yalvardığını ifade eden Papa, Venezuela'da tarafların kardeşçe uzlaşmasını istediklerini belirtti. 

Papa, "Ukrayna'da barışın teşvik edilmesini, uluslararası toplumun desteğiyle birlik ve diyalog ruhu içinde her türlü şiddetten kaçınarak, ülkenin geleceği için bir yol haritasının planlanmasını istiyoruz" diye konuştu. 

Kitle iletişim araçlarıyla tüm dünyanın Paskalya Bayramı'nı kutladığını kaydeden Papa Franciscus, inananlara gösterdikleri katılımdan ötürü ve ayine gönderdiği güzel çiçekler nedeniyle Hollanda'ya teşekkür etti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com