Hristiyanlara suikast hazırlığı!

Hristiyanlara suikast hazırlığı!
İzmit Protestan Kilisesi’nin görevlilerine yönelik saldırı planları yapan 11 kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Vali Topaca “Gözaltına alınanların bir kısmı keşif gözetleme yapıp istihbarat toplamış” dedi.

Kocaeli’ndeki İzmit Protestan Kilisesi’nde çalışanlara yönelik saldırı hazırlığında oldukları iddia edilen 11 kişi gözaltına alındı. Zanlıların keşif ve gözetleme yaptığı ve suikastlara girişmek üzere olduğu öne sürüldü.
 
Kocaeli Valisi Ercan Topaca şu bilgileri verdi: İzmit Protestan Kilisesi’nde görev yapanların tehdit edildikleri yönündeki başvuru üzerine bir süredir takipte olan güvenlik güçleri, kilisenin 17-21 Ocak tarihleri arasındaki 4 günlük faaliyetlerine ve kilisedeki şahıslara yönelik bir saldırı yapılacağı duyumunu da alınca harekete geçildi. Yapılan operasyonla 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 11 kişinin evlerinde yapılan aramalarda, bir av tüfeği, bazı kılıçlar, insana zarar verebilecek aletler ve bir kısım doküman ele geçirildi. Operasyon kapsamında bir kişinin başka bir şehirde ifadesinin alınacağı, bir şüphelinin ise yurt dışında olduğu belirtildi.
 
Vali Topaca, şüphelilerin, bir hazırlık yaptığını, inceleme ve keşif faaliyetleri yürüttüklerini ve kilise içerisinde istihbarat toplama gibi faaliyetleri gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, buna ilişkin bulguların ele geçirildiğini söyledi. Soruşturmanın devam ettiğine dikkati çeken Topaca, ”Biz bu tür faaliyetlerin yapıldığı İzmit Protestan Kilisesi gibi yerleri, muhtemel tehditlere karşı eskiden beri zaten hassasiyetle takip ediyorduk” dedi.
 
ÖRGÜTSEL FAALİYET
 
Topaca, soruşturma sonucunda değişik boyutlarda değişik noktalara uzanan konular da çıkabilir ancak şu an itibariyle olayın kontrol altında olduğunu kaydetti. Şu ana kadar bir örgüt bağlantısı noktasında bir değerlendirme yapmanın doğru olmayacağına işaret eden Topacak, şöyle devam etti:

”Ama 13 kişilik bir grup var. Bunlar birlikte hareket etmişler bir kısmı kandırılmış, işin organizasyon boyutuyla ilgilenen birkaç kişi var. Gözaltına alınanlardan bir kısmı, değişik tarihlerde keşif ve gözetleme yapıp istihbarat toplamış. Bir kısmı da böyle bir saldırı yapıldığı taktirde ihtiyaç duyulması halinde malzeme ne olabilir onunla ilgili çalışma yapmışlar. Neticede 13 kişinin bir araya gelip böyle bir şeyi planlaması, böyle bir eylemi yapmaya çalışması örgütsel bir faaliyettir. Ancak bağlantıları konusunda şu anda elimizde çok net bir bilgi yok.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com