Hristofyas'tan 'KKTC' itirafı

Hristofyas'tan 'KKTC' itirafı
Hristofyas, 5 yıllık iktidar döneminde KKTC'nin siyasi açıdan yükselmesini başarıyla engellediklerini belirtti.

Türk tarafının adada iki devlete dayalı konfederal bir yapı hedeflediğini ileri süren Dimitris Hristofyas, “Türkiye’nin oyununa gelmemeliyiz” dedi.Şubat ayında 5 yıllık görev süresini tamamlayacak olan Hristofyas, iktidarı süresince KKTC’nin siyasi düzeyinin yükseltilmesine yönelik çabaları engellemek için çalıştıklarını söyledi.

‘KKTC-AB İLİŞKİLERİNİ ENGELLEDİK’

Rum lider Hristofyas bu çerçevede KKTC’nin Avrupa Birliği’yle doğrudan ticaret yapabilmesinin de önüne geçtiklerini belirterek bunu büyük bir başarı olarak niteledi.

İktidarı döneminde 4 yıl boyunca sürdürülen çözüm müzakerelerinde Türk tarafının sunduğu tüm önerileri reddeden Hristofyas, buna karşılık kapalı Maraş’ı geri istediklerini, KKTC topraklarındaki Gazimağusa limanının da Avrupa Birliği denetimine verilmesini talep ettiklerini hatırlattı.

Hristofyas “Türk tarafı, bu önerilerimize yanıt vermedi çünkü bunlar hayata geçseydi KKTC’nin siyasi düzeyinin yükseltilmesine yönelik girişimler bertaraf edilmiş olacaktı” dedi. Türk tarafının adada gevşek federasyon veya iki devlet esasında konfederal bir yapı hedeflediğini belirten Hristofyas, bunun engellenmesi gerektiğini söyledi. Hristofyas Türk tarafının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları uyarınca 2 bölgeli, 2 toplumlu federasyon fikrine geri döndürülmesi gerektiğini ifade etti.

‘TÜRKİYE’NİN OYUNUNA GELMEMELİYİZ’

Rum lider, “Kıbrıs’ta çözüm konusunda Türkiye’nin savunduğu gevşek federasyon veya konfederasyon girişimlerine boyun eğmemeli ve oyununa gelmemeliyiz” diye konuştu.

‘BOYUN EĞMEDİK’

Birleşmiş Milletler parametreleri üzerine kurulu zeminin değişmesine boyun eğmeleri halinde, ucu açık müzakerelerin takvime bağlanacağını ve uzlaşılamayan konularda BM Genel Sekreteri’nin hakemliğinin gündeme geleceğini belirten Hristofyas, “Boyun eğmedik zira bunlar yeni bir çıkmaza neden olacaktı, bu belki de bizim için son çıkmaz olacaktı” ifadelerini kullandı.

Uluslararası topluluğu uzlaşmaz tarafın Türkiye olduğuna ikna ettiklerini öne süren Hristofyas, “Yaptığımız en önemli iş, soruna yön veren tarafları KKTC’nin siyasi düzeyinin yükseltilmesinin bölünmeye neden olacağına ikna etmemiz ve çözüm umutlarını sürdürmemiz oldu” dedi. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com