HSBC bombacısı öldürüldü

HSBC bombacısı öldürüldü
İstanbul’da 2003’te düzenlenen bombalı saldırıların aranan isimlerinden El Kaide militanın ağabeyi Metin Ekinci, Suriye’de ordu güçleriyle girdiği çatışmada öldürüldüğü öne sürüldü.
El Kaide terör örgütünün Türkiye’de düzenlediği kanlı eylemin dokuz yıldır aranan firari sanığı Azad Ekinci’nin ağabeyi Metin Ekinci, temmuzda Suriye’ye geçerek muhaliflere katıldı. Halep’te 23 kişilik grupla birlikte orduya karşı çatışmalara giren Ekinci’nin, El Bab kentinde postane memurlarını ve güvenlik görevlilerini çatıdan atarak öldüren ekip içinde yer aldığı iddia edildi.
 
Suriye devlet televizyonuna göre, Yusuf kod adlı Ürdünlü bir kişinin liderliğini üstlendiği grupla hareket eden Ekinci, salı günü Seyfudevle’de çıkan çatışmada öldürüldü. Ekinci’yle birlikte grubun diğer üyeleri de öldürüldü. 
 
Ekinci’ye ait nüfus cüzdanı ve ceset görüntüleri Suriye devlet televizyonunda yayınlanırken, Türk makamları kendilerine ulaşan resmi bir bilgi olmadığını söyledi. Bingöl nüfusuna kayıtlı Ekinci’nin, kardeşi Azad Ekinci gibi bir süre ilahiyat eğitimi aldığı ve El Kaide terör örgütüyle irtibat halinde olduğu iddia ediliyordu. HSBC binasına yapılan bombalı saldırıda kullanılan aracın Metin Ekinci’nin üzerine kayıtlı olduğu ortaya çıkmıştı. Daha sonra yapılan araştırmalarda Azad Ekinci’nin ağabeyi Metin Ekinci’nin kimliğini çalarak kamyoneti satın aldığı belirlenmişti. Kasım 2003’te Neve Şalom Sinagogu, Bet İsrael Sinagogu, İngiliz Konsolosluğu ve HSBC’nin Levent’teki genel merkezini hedef alan saldırılarda toplam 57 kişi yaşamını yitirmiş, 700’e yakın kişi de yaralanmıştı. 2003 yılındaki saldırının zanlılarının ünlü avukatı Osman Karahan da, geçen hafta Halep’te Suriye ordusu ile girdiği silahlı çatışmada öldürülmüştü. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com